DRODZY UCZNIOWIE – MŁODZI ROWERZYŚCI

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Roweru!
Wszyscy dziś po lekcjach siadamy na swoje rowery!
Nie zapomnijcie o kaskach!

Czekamy na Wasze zdjęcia z wycieczki rowerowej!
(eszymajda@o2.pl, marta.pacholec@vp.pl)

Dzień 3 czerwca jest świętem młodym. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w kwietniu 2018 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem powołania tego święta jest Polak – Leszek Sibilski, były kolarz torowy, obecnie wykładowca na Uniwersytecie w Waszyngtonie.

ONZ zachęca, aby rower był traktowany jako środek komunikacji, który wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży.

O czym należy pamiętać w czasie jazdy rowerem?

Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Należy więc pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów w przypadku poruszania się po drodze. Rowerzysta w czasie jazdy po drodze posiada swoje prawa, ale również i obowiązki tak jak kierowcy samochodów czy motocykli.

● Jedną z podstawowych zasad zawartych w przepisach Prawa o Ruchu Drogowym jest stosowanie się do ruchu prawostronnego i dotyczy to wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że powinno się jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni lub ścieżki rowerowej.

● Kolejnym przepisem jest korzystanie ze ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli został on wyznaczony w kierunku, w którym jedziemy.

● Ważne jest również sygnalizowanie manewrów (np. przy skręcaniu) przez rowerzystów. Nie róbmy tego w ostatniej chwili, ponieważ może to stwarzać niebezpieczne sytuacje związane z samochodami.

● Wielu rowerzystów zapomina również o obowiązku zejścia z roweru i przeprowadzeniu go przez przejście dla pieszych. Rowerzysta może przejechać przez przejście dla pieszych w sytuacji, gdy porusza się drogą rowerową, a na pasach namalowany jest przejazd rowerowy. W Polsce jest to jeden z najczęściej łamanych przepisów przez rowerzystów, przez co dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z kierowcami samochodów, które często kończą się wypadkiem lub kolizją.

● Co z wymijaniem przez rowerzystów samochodów stojących w korkach? W polskim prawie dopuszczalne jest omijanie i wyprzedzanie przez rowerzystów stojących lub wolno jadących samochodów, jeżeli dochodzi do tego na tym samym pasie ruchu.

● Czy rowerzyści mogą jeździć po chodniku? Zasada jest taka, że nie powinni oni jeździć po chodniku, jest to wykroczenie, które może zakończyć się karą w wysokości 50 zł. Chodnik przeznaczony jest bowiem dla ruchu pieszego. Jednak jest od tej zasady kilka wyjątków:
o Trudne warunki pogodowe uniemożliwiają bezpieczną jazdę ulicą,
o Rowerzysta sprawuje opiekę nad dzieckiem do 10. roku życia, które porusza się chodnikiem na rowerze,
o W sytuacji, kiedy ograniczenie prędkości na drodze przekracza 50 km/h.

Pamiętajmy jednak, że to pieszy ma pierwszeństwo na chodniku i w razie kolizji lub wypadku, to przeważnie rowerzysta ponosi odpowiedzialność.

Dodatkowo rowerzysta przed wyjechaniem na drogę powinien pamiętać o wyposażeniu swojego jednośladu w sprawny i działający sprzęt taki jak:
o Jedno czerwone światło z tyłu, którego kształt nie jest trójkątny,
o Światło białe lub żółte z przodu,
o Minimum jeden sprawny hamulec,
o Dzwonek lub sygnał dźwiękowy.

Szerokiej drogi!!!

Źródło: Gazetapowiatowa.pl