Alergia w rodzinach

Szanowni Państwo,

Pragniemy zaprosić wszystkie rodziny Księginic Małych, Świątnik, Przezdrowic, Przemiłowa, Nasławic, Kunowa i Wilczkowic do wzięcia udziału w badaniu organizowanym przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, które jest kontynuacją badań przeprowadzonych na tym terenie w 2003 i 2012 roku. Teraz pragniemy według tej samej metody przeprowadzić badanie po upływie kolejnej dekady i ocenić jak zmiany środowiskowe wpływają na występowanie chorób alergicznych. Mamy nadzieję, że uzyskane wyniki pozwolą lepiej zrozumieć wzajemne powiązania pomiędzy otaczającym nas środowiskiem a występowaniem chorób alergicznych i przyczynią się do rozwinięcia metod ich skutecznej profilaktyki. Im więcej osób wyrazi zgodę na udział, tym wyniki będą bardziej wiarygodne, dlatego zapraszamy WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW NIEZALEŻNIE OD TEGO CZY WYSTĘPUJĄ JAKIEŚ OBJAWY UCZULEŃ. Jest to jedyne takie badanie w Polsce i jedyne badanie na świecie z 20-letnim okresem obserwacji !

Badania będą odbywały się w domach rodzin i będą przeprowadzone przez lokalne Panie pielęgniarki, które umówią wizytę w dogodnym dla Państwa terminie kontaktując się bezpośrednio z każdą rodziną we wsi. W badaniu może uczestniczyć każdy mieszkaniec, który ukończył 5 rok życia. Pielęgniarki będą miały identyfikatory z pieczęcią Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W organizacji badań pomagają nam sołtysi i ksiądz proboszcz za co serdecznie dziękujemy!

W podziękowaniu za uczestnictwo ofiarujemy każdej rodzinie praktyczny prezent, możliwość darmowych i bez skierowania konsultacji specjalistów (po umówieniu się): alergologów, urologa (włącznie z badaniem USG urologicznego), wykonania badania spirometrycznego płuc oraz wykonania w przychodni w Sobótce darmowych i bez skierowania niektórych badań laboratoryjnych.

Plan badań w domach rodzin :

1. Zebranie danych kwestionariuszowych: W pierwszej części zaprosimy Państwa do odpowiedzenia na pytania kwestionariusza dotyczące chorób układu oddechowego oraz charakterystyki otaczającego środowiska domowego z okresu dzieciństwa i obecnie.

2. Punktowe alergiczne testy skórne: W drugiej części zechcemy wykonać u wszystkich badanych alergiczne punktowe testy skórne uznane za złoty standard w diagnostyce alergii . Badanie polega na nałożeniu na skórę przedramienia 6 maleńkich kropli alergenu, a następnie podważeniu naskórka niewielkim jednorazowym lancetem. Całość testu trwa około 20 minut. Jeśli test jest dodatni po 10 minutach na skórze przedramienia pojawi się niewielki bąbel. Test nie pozostawia trwałych śladów, zaczerwienienie i bąbel znikają w ciągu 15-30 minut. Wyniki tego testu otrzymacie Państwo na piśmie w dniu badania.

3. Pobranie krwi : W trzeciej części badania zechcemy pobrać niewielką ilość krwi (około 10 ml- dwie łyżeczki) z żyły obwodowej na przedramieniu, która będzie badana na obecność wskaźników mających związek z rozwojem alergii oraz w celu poszukiwania genetycznych znaczników rozwoju chorób alergicznych. Ta część będzie trwała około 5 minut. Ta procedura podobnie jak testy skórne nie jest niebezpieczna, przy pobieraniu krwi będzie używany tylko jednorazowy jałowy sprzęt a wykonywać ją będzie dobrze wyszkolona i doświadczona pielęgniarka.

Wyniki punktowych alergicznych testów skórnych otrzymacie Państwo bezpośrednio w dniu badania, wszystkie inne wyniki będą przedstawiane Państwu jako wyniki zbiorcze po zakończeniu całości badań, w sposób całkowicie anonimowy na spotkaniach zorganizowanych jesienią/zimą 2024 roku.

Wyniki badań służą jedynie celom naukowym i nie będą nigdy wykorzystywane komercyjnie. Na przeprowadzenie badania uzyskaliśmy zgodę Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu nr 209/2023N.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców!

W razie pytań:
Kontakt do badaczy:
dr hab. n. med. Barbara Sozańska, prof. UMW
lub dr n. med. Anna Dębińska I Katedra i Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii,
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu ul. Chałubińskiego 2a, Wrocław, tel. 71 770 30 91, mail: alergiawrodzinach@umw.edu.pl strona www.umw.edu.pl/pl/alergia-w-rodzinach