WY-dźwięki Sobótki – tworzenie Mapy Dźwięków Obszaru Ślęży (link)

Od 15 lutego 2020 r. Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza na cykl wydarzeń i animacji zainicjowany przez Michała Hajdukiewicza (grantobiorcę), przenoszący mieszkańców Sobótki w dźwiękową podróż, której celem będzie m.in. stworzenie Ślężańskiej Mapy Dźwiękowej – kolekcji nagrań terenowych, prezentujących charakter pejzażu dźwiękowego Sobótki oraz Ślęży.

Mieszkańcy wezmą udział w kreatywnych warsztatach artystycznych, słuchowiskach i spacerach dźwiękowych, działaniach filmowych, muzycznych, wywiadach i koncertach związanych z fonicznym dziedzictwem miasta i jego przyrody. Warsztaty poprowadzą specjaliści: Michał Zygmunt i Tomasz Nycz.

Powstanie mapy dźwiękowej jest elementem wpisującym się w działania Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce poprzez utrwalanie jednej z form dziedzictwa Gminy i Miasta Sobótka – charakterystycznych – typowych i unikalnych dźwięków naszego otoczenia.Powiększanie zasobów Mapy Dźwiękowej będzie kontynuowane po ustaniu projektu.

➡ Prowadzenie warsztatów i wydarzeń: Michał Zygmunt Odra Sound Design (dźwięk), Tomasz Nycz (film)Wsparcie projektowe: Michał Hajdukiewicz, Maciej Ulatowski

➡ Inicjator projektu i grantobiorca: Michał Hajdukiewicz

Główni Partnerzy projektu: ŚOK, SRMiGS, HuzarCom

Partner wspierający: SKSM Sp. z o.o.

PROGRAM
(Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian terminów/miejsc i zakresu wydarzeń)

Każde wydarzenie z harmonogramu będzie promowane osobno.

15 II 2020
Ślężański Spacer Dźwiękowy – plener, start pod Stadionem ŚOSiR, godz. 9.00
Wyprawa terenowa w Masyw Ślęży – poszukiwanie i nagrywanie dźwięków przyrody przy pomocy ultra czułych mikrofonów.
Wstęp wolny (liczba urządzeń ograniczona)

29 II – 29 III 2020
Tworzymy Ślężańską Mapę Dźwiękową – RCKS/plener
Kreatywne warsztaty dźwiękowo-filmowe dla grup szkolnych w formie wykładów i akcji terenowych. Zainicjowanie Mapy Dźwiękowej Ślęży.
Rekrutacja grup w szkołach

29 II – 15 III 2020
Warsztaty filmowe na smartfonie. Łatwe i tanie filmowanie. Kamera, kadr, dźwięk. Wykorzystanie smartfona do celów filmowych. Tworzymy etiudę filmową z projektu.
Rekrutacja grupy w szkołach

6 III 2020
WY-pytanie o dźwięki. Jaki dźwięk kojarzy Ci się z Sobótką? – RCKS, godz. 9.00-18.00
Sesja mini wywiadów z mieszkańcami.
Wstęp wolny

7 III 2020
Rodzinne Słuchanie Przyrody – RCKS, godz. 16.00
Prezentacja słuchowiska Michała Zygmunta „Dzikie Rzeki – Wielkie Koncerty Przyrody”, unikalnej dźwiękowej podróży po rozlewiskach Biebrzy, w Puszczy Białowieskiej, dorzeczach największych rzek Wisły i Odry, w Bieszczadach, na Suwalszczyźnie, w Sudetach i na Bałtyku. Zapraszamy rodziny, dzieci z opiekunami i seniorów.
Wstęp wolny

12 III 2020
Tworzymy muzykę filmową. „Warsztatowa orkiestra” – RCKS, godz. 17.00
Warsztaty eksperymentalne dla osób muzykujących – stworzenie ilustracji muzycznej do filmu powstającego w trakcie filmowej odsłony warsztatów. Zapraszamy osoby grające ze środowisk alternatywnych i klasycznych na wspólną sesję muzyczną.
Wstęp wolny

15 III 2020
Miejski Spacer Dźwiękowo-Historyczny – plener, start na Dworcu PKP, godz. 14.00
Niedzielne słuchanie Sobótki – spacer dźwiękowo-historyczny z przewodnikami, zakończony specjalnym akcentem dźwiękowym w plenerze.
Wstęp wolny

22 III 2020
Powitanie wiosny – kamieniołom SKSM, start przy ul. Torowej 4, godz. 15.00
Słuchanie Przyrody w kamieniołomie, w którym kręcono sceny filmu „Sami swoi”. Otwarte słuchowisko nagrań dzikiej przyrody, które zaprezentowane będzie w tej niecodziennej scenerii akustycznej.
Wstęp wolny

28 III 2020
Finał Ślężańskiej Mapy Dźwiękowej – RCKS, godz. 16.00
Wspólne zasłuchanie i prezentacja rezultatów projektu – zbiór zarejestrowanych dźwięków, pokaz mapy dźwiękowej, emisja etiudy filmowej ilustrowanej muzyką oraz koncert Odra Sound Design – Michała Zygmunta.
Wstęp wolny

Zadanie sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2. „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego Stowarzyszenia „Ślężanie – Lokalna Grupa Działania” pn.: „WYdźwięki Sobótki – organizacja warsztatów audio-filmowych ze stworzeniem mapy dźwięków obszaru Ślęży”
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europa Inwestująca w obszary wiejskie