Zakończenie roku szkolnego
26 czerwca zakończyliśmy ten trudny,
wyjątkowy i niezapomniany rok szkolny.
W maseczkach, z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych
mieliśmy okazję odebrać świadectwa, które były wynikiem pracy uczniów,
rodziców i nauczycieli.
Po trzech miesiącach pracy zdalnej, w niewielkich grupach, zgromadziliśmy się, aby otrzymać informację o efektach tej nietypowej nauki.
Wszyscy ze świadectwem w rękach, uśmiechem na twarzy mogliśmy oficjalnie rozpocząć wakacje.
Przy tej okazji dziękujemy wszystkim za wytrwałość
i włożony wysiłek w nauczanie dzieci.
Szczególne podziękowanie należy się zwłaszcza rodzicom
i często babciom i dziadkom
za pomoc podczas edukacji zdalnej.
Galeria
Konkurs czytelniczy
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie czytelniczym. To bardzo cenne, że mimo zdalnego nauczania i braku kontaktu osobistego, dzieci z pomocą rodziców wzięły w nim udział. Nie mogliśmy inaczej ocenić występów (mimo, że nie zawsze były zgodne z regulaminem), jak tylko w taki sposób żeby wszystkim przyznać I miejsce. Gratulujemy, kolejny raz widać, że udział to już jest zwycięstwo. Dyplomy i nagrody zostaną rozdane przy okazji rozdania świadectw. Występy można obejrzeć w poniższych linkach.
Występ – Hania Olankiewicz
Występ – Aleksander Wetherall
Nagranie – Paweł Szwed
Występ Michał Szczotka
Występ: Laury Lewandowskiej, Alicji Foltyn, Julii Pawlik, Martynki Sosnowskiej
Występ Wiktoria Sawicka
Występ Ola Kujawiak
Występ Jakuba Rak
Zdalne nauczanie
dla rodziców i uczniów
Przedstawienie przedszkolaków
Dla pani Agnieszki Białeckiej i naszych przedszkolaków nie ma rzeczy niemożliwych. Mimo kształcenia na odległość zdołali oni przygotować przedstawienie o Smoku Wawelskim. Nie obyło się oczywiście bez pomocy rodziców naszych najmłodszych uczniów. Tutaj można zobaczyć efekt wspólnej pracy.
Konkurs wielkanocny „Palmy”
Dziękujemy wszystkim, którzy mimo trwającej epidemii zrobili palmy wielkanocne. W galerii można podziwiać piękne prace. Wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni dyplomem oraz nagrodą rzeczową, bo prace są tak pięknie, że nie sposób wybrać zwycięzców. Ale nagrody dopiero po powrocie do szkoły. Uczniowie zostaną jeszcze nagrodzeni dodatnimi punktami z zachowania oraz cząstkowymi ocenami celującymi z techniki i plastyki.
Galeria
Światowy Dzień Ochrony Środowiska
5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. TEN DZIEŃ ma na celu uświadomić nam główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań. Ma zwrócić uwagę na wysoki stopień degradacji środowiska oraz uzmysławiać ludziom na całym świecie, że obowiązkiem każdego z nas jest ochrona środowiska naturalnego.
Tegoroczne obchody organizowane są w ponad 100 krajach i odbywają się pod hasłem „Bądź dziki – dla życia” („Go Wild for Life”). Koncentrują się głównie na ochronie różnorodności biologicznej, przede wszystkim zaś dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, padających coraz częściej łupem kłusowników. Tego zagadnienia dotyczy Konwencja Waszyngtońska CITES, która reguluje międzynarodowy handel okazami niektórych gatunków zwierząt i roślin, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi.
Do obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska może przyłączyć się każdy, nawet gdy nie może uczestniczyć w organizowanych z tej okazji wydarzeniach. Wystarczy samemu podjąć działania, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego, na przykład posprzątać okolicę, posadzić drzewo czy skorzystać z roweru zamiast samochodu.
Kilka bardzo ciekawych propozycji wspólnych działań całych rodzin znajdziemy na stronie www.zrodla.org Ośrodka Badań Ekologicznych „Źródła”.
https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-06-05-Dzie%C5%84-Ochrony-%C5%9Arodowiska.pdf
Całą społeczność naszej szkoły zachęcam do podjęcia różnych działań celem uczczenia Światowego Dnia Ochrony Środowiska oraz przesłania dokumentacji zdjęciowej ich wykonania do mnie na adres mailowy iwoams@gmail.com lub marta.pachlec@vp.pl celem prezentacji na stronie naszej szkoły.
Cieszmy się WSZYSCY naszym środowiskiem i troszczmy się o niego!
Z ekologicznym pozdrowieniem – Iwona Stankiewicz, opiekun SK LOP
Światowy Dzień Roweru
DRODZY UCZNIOWIE – MŁODZI ROWERZYŚCI
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Roweru!
Wszyscy dziś po lekcjach siadamy na swoje rowery!
Nie zapomnijcie o kaskach!
Czekamy na Wasze zdjęcia z wycieczki rowerowej!
(eszymajda@o2.pl, marta.pacholec@vp.pl)
Dzień 3 czerwca jest świętem młodym. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w kwietniu 2018 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem powołania tego święta jest Polak – Leszek Sibilski, były kolarz torowy, obecnie wykładowca na Uniwersytecie w Waszyngtonie.
ONZ zachęca, aby rower był traktowany jako środek komunikacji, który wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży.
O czym należy pamiętać w czasie jazdy rowerem?
Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Należy więc pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów w przypadku poruszania się po drodze. Rowerzysta w czasie jazdy po drodze posiada swoje prawa, ale również i obowiązki tak jak kierowcy samochodów czy motocykli.
● Jedną z podstawowych zasad zawartych w przepisach Prawa o Ruchu Drogowym jest stosowanie się do ruchu prawostronnego i dotyczy to wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że powinno się jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni lub ścieżki rowerowej.
● Kolejnym przepisem jest korzystanie ze ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli został on wyznaczony w kierunku, w którym jedziemy.
● Ważne jest również sygnalizowanie manewrów (np. przy skręcaniu) przez rowerzystów. Nie róbmy tego w ostatniej chwili, ponieważ może to stwarzać niebezpieczne sytuacje związane z samochodami.
● Wielu rowerzystów zapomina również o obowiązku zejścia z roweru i przeprowadzeniu go przez przejście dla pieszych. Rowerzysta może przejechać przez przejście dla pieszych w sytuacji, gdy porusza się drogą rowerową, a na pasach namalowany jest przejazd rowerowy. W Polsce jest to jeden z najczęściej łamanych przepisów przez rowerzystów, przez co dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z kierowcami samochodów, które często kończą się wypadkiem lub kolizją.
● Co z wymijaniem przez rowerzystów samochodów stojących w korkach? W polskim prawie dopuszczalne jest omijanie i wyprzedzanie przez rowerzystów stojących lub wolno jadących samochodów, jeżeli dochodzi do tego na tym samym pasie ruchu.
● Czy rowerzyści mogą jeździć po chodniku? Zasada jest taka, że nie powinni oni jeździć po chodniku, jest to wykroczenie, które może zakończyć się karą w wysokości 50 zł. Chodnik przeznaczony jest bowiem dla ruchu pieszego. Jednak jest od tej zasady kilka wyjątków:
o Trudne warunki pogodowe uniemożliwiają bezpieczną jazdę ulicą,
o Rowerzysta sprawuje opiekę nad dzieckiem do 10. roku życia, które porusza się chodnikiem na rowerze,
o W sytuacji, kiedy ograniczenie prędkości na drodze przekracza 50 km/h.
Pamiętajmy jednak, że to pieszy ma pierwszeństwo na chodniku i w razie kolizji lub wypadku, to przeważnie rowerzysta ponosi odpowiedzialność.
Dodatkowo rowerzysta przed wyjechaniem na drogę powinien pamiętać o wyposażeniu swojego jednośladu w sprawny i działający sprzęt taki jak:
o Jedno czerwone światło z tyłu, którego kształt nie jest trójkątny,
o Światło białe lub żółte z przodu,
o Minimum jeden sprawny hamulec,
o Dzwonek lub sygnał dźwiękowy.
Szerokiej drogi!!!
Źródło: Gazetapowiatowa.pl
Światowy Dzień Ziemi 2020
Światowy Dzień Ziemi – to największe ekologiczne święto obchodzone jest corocznie 22 kwietnia.
Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów Amerykanów.
W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r.
Tematykę obchodów, program i oficjalne hasło Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska.
Co ciekawe, w 2020 roku już po raz 50. obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.
Hasło tegorocznego Dnia Ziemi, a jednocześnie motyw przewodni święta to – „Działania na rzecz ochrony klimatu”, a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.
Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych. Dzień Ziemi jest zazwyczaj szczególnie obchodzony przez uczniów, którzy sadzą drzewka czy też zbierają śmieci. W tym roku takie działanie jest niemożliwe ze względu na pandemię koronawirusa. Dlatego z okazji 50. Rocznicy obchodów DNIA ZIEMI będziemy mogli włączyć się w akcję oczyszczania naszej planety i pomóc środowisku naturalnemu, działając przede wszystkim w swoim domu.
COVID-19 sprawił, że wszelkie duże inicjatywy musiały zostać ograniczone. Wiele wydarzeń odbywać się będzie jedynie w Internecie, a niektóre wykłady również prowadzone będą online.
Aby każdy z NAS mógł przyczynić się do ratowania ekosystemu Ziemi polecamy:
1. Dla najmłodszych edukację ekologiczną przez zabawę – https://panimonia.pl/2020/04/20/dzien-ziemi-prezentacja-karty-pracy-i-inspiracje/
https://view.genial.ly/5e9ae70b3b26f10da5bdad0b/presentation-dzien-ziemi
2. Nieco starszym naszym uczniom – EKO – ZADANIA
3. Uczniom klas 7 – 8 oraz dorosłej części społeczności naszej Szkoły udział w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” (szczegółowe informacje zawiera plakat One_pager_Dzień_Ziemi_w_MK).
Z ekologicznym pozdrowieniem,
opiekun SK LOP – Iwona Stankiewicz
Dzień Kobiet
Dzień Kobiet w naszej szkole to wielkie święto. Od progu Pan Dyrektor witał wszystkie Panie, te małe i te duże, słodkimi upominkami. W każdej klasie chłopcy stanęli na wysokości zadania i żadna dziewczynka nie wracała do domu smutna i z pustymi rękami. W klasie II chłopcy przygotowali kabaret oraz kilka zabaw, by sprawdzić kto w życiu ma lepiej – chłopcy czy dziewczynki.
Okazało się, że bycie kobietą to trudne zadanie.
Galeria
Powiatowe Zawody w tenisie stołowym
2 marca Krzyś K. klasy V oraz Benio B. z klasy VI wzięli udział w Powiatowych zawodach w Tenisie Stołowym, które odbyły się w Tyńcu Małym. Chłopcy trafili do bardzo ciężkiej grupy razem z uczniami z Sadkowa, Wysokiej i Mietkowa. Poszczególne mecze rozgrywane były do dwóch wygranych setów do 11 punktów, a całość do 3 dużych punktów. Chłopcy zajęli III miejsce w grupie, potem wygrali mecz o V miejsce. Przez cały czas opiekę nad uczniami sprawował Pan Krystian Krajewski – tata Krzysia, który wspierał i dopingował chłopców. Drużynie pomagał Pan Stanisław Petryków. Gratulujemy.
Zabawa Karnawałowa
6 lutego od rana w naszej szkole trwała zabawa karnawałowa. Wszystkie zabawy oraz muzykę przygotowała klasa VIII. Uczniowie poradzili sobie świetnie. Dzięki Marcinowi, Pawłowi, Kasi, Magdzie i Judycie mieliśmy bal na 102. Poczęstunek przygotowali dla nas rodzice z Rady Rodziców. Było świetnie.
Galeria