„Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony jest 22 kwietnia. Dodatkowo, Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła te datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Jest to coroczne wydarzenie obchodzone od 1970 roku w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Od wielu lat cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie. Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.”
źródło

 

Nasza szkoła jak co roku włącza się w obchody Dnia Ziemi. W tym roku proponujemy:
– udział w rodzinne akcji „Zostańmy przyjaciółmi Ziemi” (szczegóły poniżej),
– konkurs wiedzy ekologicznej dla uczniów klas IV-VIII, regulamin dostępny tutaj,
– udział w Lekcji z klimatem 22 kwietnia https://lekcjezklimatem.pl/
Więcej na temat Dnia Ziemi można znaleźć na: https://www.earthday.org/earth-day-2021/ https://earthday.ca/ https://www.epa.gov/earthday

 

ZOSTAŃMY PRZYJACIÓŁMI ZIEMI
Światowy Dzień Ziemi 2021

Tegorocznym motywem przewodnim Dnia Ziemi jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.
W związku z obostrzeniami obowiązującymi z powodu epidemii koronawirusa SARS-Cov-2, obchody 51 Światowego Dnia Ziemi w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, będą szczególne.
Proponujemy Całej Społeczności naszej SZKOŁY, włączyć się w akcję „Rodzina przyjacielem Ziemi”. Wystarczy tylko w okresie 22 IV – 3 V 2021 roku rodzinnie, np.: posadzić drzewo, posprzątać własne podwórko, podczas spaceru pozbierać śmieci, itp. Następnie zdjęcie wraz z krótkim opisem (3- 5 zdań) przesłać na adres mailowy iwoams@interia.pl do 6 maja.
Każda rodzina biorąca czynny udział w obchodach tegorocznego Dnia Ziemi otrzyma pamiątkowy DYPLOM, a uczeń punkty pozytywne do oceny zachowania.

Niech każdy z NAS przyczyni się do ratowania Ziemi !!!
Dyrektor ZSP w Świątnikach – Tomasz Wypler
Iwona Stankiewicz,
Marta Pacholec – Grzyb,
Lidia Sączawa,
Ewa Szymajda