21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia dzień równa się z nocą, która będzie coraz krótsza, a dzień coraz dłuższy. Ten, kto jest znakomitym obserwatorem, ujrzy wiosnę, usłyszy i poczuje. Wiosna to przecież słońce, zielone pąki i pierwsze kwiaty.

Z tej okazji 19.03.2021r. w naszej szkole w Świątnikach uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami przygotowali wiosenny pochód aby pożegnać Marzannę-zimową pannę, a przywitać kolorową wiosnę.
Według ludowych wierzeń obrzęd ten miał przyspieszać odejście zimy i sprowadzić do wsi wiosnę. Niegdyś obrzęd topienia Marzanny odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Słomiana kukłę ubraną w białą koszulę dziewczęta obnosiły po całej wsi. Następnie szły nad pobliską rzekę, wesoło śpiewając, rozbierały ją a potem rzucały do wody. Wyprowadzając ze wsi Marzannę, ludzie żegnali zimę.
Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przybraną wstążkami. Młodzież chodziła z nią od chaty do chaty, a po skończeniu uroczystości stroik palono. Był to znak nastania wiosny.

Zgodnie z tradycją uczniowie każdej klasy przygotowali Marzanny i wyruszyliśmy kolorowym korowodem spod szkoły, przemaszerowaliśmy wzdłuż głównej ulicy wsi Świątniki i wróciliśmy na podwórko szkolne, gdzie czekało na nas ognisko. Nie wrzuciliśmy Marzanny do rzeki, a spaliliśmy ją i tak przywitaliśmy symbolicznie wiosnę.

Następnie w bibliotece szkolnej odbył się wiosenny pokaz mody, nie zabrakło modnych i oryginalnych wiosennych strojów. Zobaczyliśmy kilka wcieleń wiosny, a każda piękniejsza, były obecne także: motyle, zielone żaby, biedronki i pszczoły, bocian i pan ogrodnik. Dziewczynki z klasy III zaprezentowały wiosenne stroje rodem z paryskich wybiegów mody- wykazały się kreatywnością. Wszyscy uczestnicy spotkania dobrze się bawili. Nie zabrakło chwili dla reporterów, a każdy z modeli otrzymał pamiątkowy dyplom i dzięki sympatii pani Lidii Sączawy słodkość.

To był udany i miły dzień, mamy nadzieję na więcej ?.

Emilia Hruszczak-Błażejowska

 

Galeria