Program nauczania "Przedszkole Przyszłości"

 
Jestem współautorką programu nauczania do przedszkola wraz z obudową metodyczną "Przedszkole Przyszłości". Program ten jest nieco inny od dostępnych na rynku programów nauczania. Podczas jego realizacji można mieć pewność, że dziecko będzie dobrze przygotowane do nauki w szkole, zawiera on mnóstwo ćwiczeń rozwijających słuch fonematyczny, umiejętności grafomotoryczne, językowe, kompetencje matematyczne, przyrodnicze, muzyczne. W materiałach metodycznych dla nauczyciela można znaleźć wiele propozycji zajęć ruchowych. Dodatkowo program zakłada rozwijanie dodatkowych, ważnych umiejętności:
  • korzystania z multimediów, między innymi z internetu i tablicy interaktywnej;
  • myślenia twórczego i konstrukcyjnego oraz wyobraźni przestrzennej;
  • kreatywnego wykorzystania różnorodnych materiałów podczas realizacji własnych pomysłów;
  • planowania i realizacji zadań zespołowych wymagających niestandardowych rozwiązań.

Ważnym elementem programu jest dostęp do ciekawych aplikacji interaktywnych,

które można znależć tutaj.

 

Wiele z tych aplikacji jest dobrą pomocą logopedyczną, np. Rymy, W literkowie, W królestwie głosek, Co do czego pasuje, Zawody i profesje. Tablice demonstracyjne mogą stanowić świetny materiał do rozwijania słownictwa dziecka, np. 100 przedmiotów, 100 zwierząt, Owoce i warzywa, Zwierzęta wodne. Mogą stanowić bazę do nazywania, kategoryzowania, dobierania czasowników i przymiotników do rzeczowników czy układania zdań, a nawet opowiadań.

 

Według nowych wytycznych dzieci w najstarszych grupach wiekowych w przedszkolu mogą uczyć się czytać. W ćwiczeniach opracowanych do programu można znaleźć wiele propozycji rozwijania tej umiejętności. Ciekawą propozycją jest poznawanie liter, również pisanych, za pomocą wszystkich zmysłów. W wersji drukowanej książki dzieci mogły wypychać literki umieszczone na karcie i dowolnie nimi manewrować. W wersji wydrukowanej z internetu można je wykorzystać wodząc paluszkiem, czy narzędziem do pisania, po śladzie literki

i dowolnie je ozdobić.

Zeszyt ćwiczeń do wypychania dostępny jest tutaj,

a przedwodniki dla nauczyciela ze scenariuszami zajęć można znaleźć tutaj.

 

Do całego opracowania dołączone są inne materiały:

Zeszyt ćwiczeń nr 1 - propozycje ćwiczeń przygotowujących do czytania pisania

Zeszyt ćwiczeń nr 2 - propozycje ćwiczeń matematycznych

Zeszyt ćwiczeń nr 3 - propozycje ćwiczeń konstrukcyjnych

Tablice demonstracyjne

Obrazki do globalnego czytania

Materiały do diagnozy gotowości szkolnej