Archiwum 2014/2015

 

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

 

 

26 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015. Uczniowie z klas I-V otrzymali wyróżnienia za wyniki w nauce. Pani Dyrektor podziękowała firmom i instytucjom, które wspierały nas w całym roku szkolnym. Nie zabrakło też słów podziękowania dla naszych wspaniałych rodziców, na których zawsze możemy liczyć.

Po ciężkiej i owocnej pracy przyszedł czas na odpoczynek.

Wesołych wakacji!!!

Galeria

 

 

 

Pożegnanie klasy VI

 

 

25 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Świątnikach pożegnali swoich kolegów, którzy od września rozpoczną naukę w gimnazjum. Przed uroczystością odbyło się wręczenie nagród z konkursów, którzy odbyły się jako ostatnie w tym roku szkolnym. Uczniowie otrzymali nagrody za zbiórkę makulatury, konkurs „Mam talent”, konkurs misyjny oraz puchary za reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych w tym roku szkolnym.

Panie z Samorządu Uczniowskiego wręczyły upominki dla dzieci pracujących w sklepiku szkolnym. Wielu uczniów otrzymało długo oczekiwane karty rowerowe. Potem na uroczystym apelu uczniowie klasy VI pożegnali nauczycieli, pracowników szkoły i swoich kolegów z klas młodszych. Ksiądz Zbigniew każdemu absolwentowi podarował Pismo Święte. Pożegnalne piosenki dla szóstaków przygotowały dzieci z zerówki,

z klasy III i z klasy V. Oczywiście nie obyło się bez łez. Wszyscy zakończyli ten dzień Mszą Świętą na zakończenie roku szkolnego oraz poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów klasy VI.

Galeria

 

 

 

I Ty możesz zostać radosnym Misjonarzem

 

23 czerwca klas VI wraz z księdzem Zbigniewem Słobodeckim i wychowawczynią E. Tkacz, pojechała do Gniechowic na Pokongresowe Spotkanie Misyjne.

Nasi uczniowie wraz z innymi dziećmi, które przybyły  na to spotkanie z różnych szkół

i diecezji  mogli uczestniczyć w spotkaniu z misjonarzami z Peru.

Dzieci wzięły udział we Mszy św. oraz spotkały  się z misjonarzami,

którzy opowiadali o losach  polskich bohaterskich Misjonarzy, którzy na misjach w Peru

oddali życie za wiarę i niedługo zostaną wyniesieni na ołtarze.

Po uroczystościach w kościele wszyscy przeszliśmy na teren przykościelny, gdzie dzieci prezentowały swoje programy artystyczne i brały udział w grze terenowej. Klasa szósta jako Armia Boga, prezentując swój program zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Dzień był długi, pełen wrażeń i niespodzianek. Warto było zostać radosnym misjonarzem.

Galeria

 

 

 

Konkurs plastyczny „U podnóża Ślęży – moja mała ojczyzna”

 

 

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły otrzymali nagrody w gminnym konkursie plastycznym „U podnóża Ślęży – moja mała ojczyzna”. Konkurs zorganizowany był przez Szkołę Podstawową nr 1 w Sobótce.

I miejsce zdobył Krzyś Krajewski z oddziału przedszkolnego

III miejsce zajął Wit Pietrasik z oddziału przedszkolnego

wyróżnienia otrzymały: Kasia Ostafińska z klasy III i Ala Grudzińska z klasy VI.

Gratulujemy!

Galeria

 

 

 

 

Spotkanie z policjantem

 

 

W zawiązku z tym, że do wakacji zostało tylko kilka dni w naszej szkole pojawił się pan policjant. Przypomniał on dzieciom o zasadach bezpieczeństwa na ulicy oraz w domu. Wyjaśnił jak korzystać z internetu, jak zachowywać się podczas nieobecności rodziców oraz podczas korzystania z kąpielisk wodnych podczas upałów. Przypomnieliśmy sobie pozycje bezpieczne podczas ataku dzikich zwierząt oraz numery telefonów alarmowych.

Postaramy się zapamiętać wszystkie informacje a wakacje na pewno będą bezpieczne.

 

 

 

 

Konkurs zbiórki makulatury

 

 

18 czerwca w firmie Stena odbyło się rozdanie nagród w konkursie zbiórki makulatury. Nasza szkoła zebrała średnio 54,4 kg papieru w przeliczeniu na jednego ucznia. Wynik bardzo cieszy, bo tak dużo zebrało zaledwie 15 osób. Dało to naszej szkole I miejsce

w województwie dolnośląskim i nagrodę w postaci bonu na kwotę 850 zł. Uczennica klasy III Kinga Stebnicka zajęła pierwsze miejsce wśród uczniów i również otrzymała bon upominkowy. Pani Elżbieta Tkacz zajęła II miejsce wśród opiekunów.

Adrian Polasiak zajął w szkole II miejsca, Agnieszka Mierzwiak  III,

otrzymają oni swoje nagrody na czwartkowym apelu.

Jest to duży sukces dla naszej małej szkoły.

Teraz zbieramy makulaturę już do nowej edycji konkursu, zwłaszcza,

że przy porządkach końcoworocznych może być jej dużo.

Galeria

 

 

 

Festyn rodzinny

 

20 czerwca uczniowie, rodzice i nauczyciele spotkali się na pikniku rodzinnym. Pogoda tego dnia była kapryśna, ale nikomu to nie przeszkadzało w udanej zabawie. Dzieci, ale również dorośli, mieli do dyspozycji wiele atrakcji: strzelanie z łuku, bańki mydlane, malowanie twarzy, kometkę. Finaliści szkolnego „Mam talent” zaprezentowali się szerszej publiczności, która wybrała zwycięzców, tj. Kasię Ostafińską i Klaudię Droszczak. Odbył się również mini turniej unihokeja. Straż pożarna z Księginic Małych zaprezentowała swoje umiejętności

w gaszeniu pożaru oraz cięciu samochodu.

Była możliwość wygrania roweru ufundowanego przez panią Lidię Sączawę

w zabawie „Fortuna kołem się toczy”.

Dla głodnych też nie zabrakło atrakcji,

można było zjeść pyszne ciasta zrobione przez rodziców

oraz sałatki przygotowane przez nauczycieli.

Zabawa była fantastyczna, do zobaczenia za rok.

Galeria

 

 

 

Rozdanie nagród

 

19 czerwca na apelu zostały rozdane nagrody z wielu przeprowadzonych w szkole konkursów. Były to konkursy z języka polskiego: ortograficzny, frazeologiczny i recytatorski; konkurs wiedzy o Św. Janie Pawle II; konkurs ortograficzny dla klas 0-III; konkurs matematyczno-przyrodniczy; ogólnopolski konkurs z języka angielskiego; konkurs plastyczny „Moje pasje”; konkurs plastyczny przyrodniczy „Z energią zmieniamy klimat”. Klasa III została uhonorowana medalami za trzy lata pracy w ramach programu „Sprawny Dolnoślązaczek”. Całą uroczystość uświetnił występ klasy V przygotowany przez panią Małgorzatę Wodnicką, która zaprezentowała przedstawienie „Czerwony Kapturek”.

Cieszymy się, że nasi uczniowie osiągają sukcesy na szczeblu szkolnym i trzymamy kciuki, żeby godnie reprezentowali szkołę w konkursach gminnych i powiatowych.

Galeria

 

 

 

Konkurs Mam Talent

 

18 czerwca 2015 r. uczniowie naszej szkoły ujawniali swoje talenty. W tym roku mogliśmy oglądać bardzo dużą różnorodność pokazów. Filip Kotwica przedstawił pokaz karate, Jagoda Ordecha skakała na skakance, Julia Piechura, Ola Grygiel i Ala Longier śpiewały piosenkę „Jesteśmy Jagódki”, Ada Radzikowska, Wiktoria Grygiel oraz Agnieszka Mierzwiak śpiewały piosenkę „Kraina lodu”, Julian Neubert grał na akordeonie, Klaudia Droszczak zaprezentowała kuglarstwo, Judyta Żygadło zaśpiewała piosenkę „Przyjdzie taki dzień”,  Wiktoria Szulżuk piosenkę „Nasza Szkoła”, Marcin Palewicz lepił z plasteliny, Bernard Berger pokazywał na czym polega wędkarstwo,

a Kasia Ostafińska śpiewała piosenkę Adele „Rolling in the deep”.

Jury, w składzie: pani Lidia Sączawa, pani Ewa Szymajda, pani Małgorzata Wodnicka, do finału wytypowało Marcina, Bernarda, Klaudię, Kasię i Filipa.

Podczas festynu rodzinnego finaliści zaprezentowali swoje talenty zgromadzonej publiczności i w wyniku głosowania zwycięzcami tegorocznego „Mam talent”

zostały Kasia Ostafińska i Klaudia Droszczak.

Galeria

 

 

 

Konkurs ortograficzno-kaligraficzny dla klas 0-III

 

06 czerwca 2015 r. odbył się konkurs ortograficzno-kaligraficzny zosganizowany przez panią Agnieszkę Pieluszyńską. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie z klas 0-III. Zadania konkursowe były dostosowane do wieku dzieci.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni specjalnymi medalami.

 

Mistrzami kaligrafii 2015 zostali:

w oddziale przedszkolnym: Wit Pietrasik, Jagoda Ordecha, Ewa Droszczak, Maria Grzelka

w klasie I: Alicja Longier

w klasie II: Adriana Radzikowska

w klasie III: Katarzyna Ostafińska.

 

W konkursie ortograficznym

I miejsce zdobyli:

Michał Kotwica

Filip Małek

Wiktoria Szulżuk

 

II miejsce:

Jakub Bilski

Franciszek Pietrasik

Bernard Berger

 

III miejsce:

Julia Piechura

Agnieszka Mierzwiak

Oskar Ordecha

 

 

 

 

III Ślężański Bieg Młodzieżowy

 

17 czerwca nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Ślężańskim Biegu Młodzieżowym. Nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie, wszyscy dotarli do mety, choć niektórzy troszkę poobijani. Najwspanialej pobiegł Kacper Małek z klasy V, który zwyciężył w swojej kategorii. III miejsce zajął Konrad Palewicz z zerówki i Julia Piechura z klasy I. Nagrodę otrzymał też Julian Neubert. Wszyscy jednak mogliśmy stanąć na podium, bo nasza szkoła zdobyła Puchar Burmistrza za najliczniejszą reprezentację, a klasa III, któ

ra w 100 % wzięła udział w biegu, zdobyła puchar za najliczniej reprezentowaną klasę.

Bardzo się cieszymy, że potrafimy coś wspólnie osiągnąć.

Wszystkim, którzy wzięli udział w biegu bardzo dziękujemy i gratulujemy.

Galeria

 

 

 

Warsztaty z pierwszej pomocy z „Bezpiecznym dzieckiem”

 

15 czerwca grupa strażaków z Księginic wraz z panią Adrianą Ordecha z „Bezpiecznego dziecka” przeprowadzili w naszej szkole warsztaty, podczas których nauczyliśmy się, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. Potrafimy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca, wiemy, jaką pozycję przyjąć podczas ataku psa oraz jak zachować się w stacjach niebezpiecznych. Wszystko mogliśmy dokładnie przećwiczyć pod okiem specjalistów.

Na zakończenie warsztatów mogliśmy wejść do samochodu strażackiego.

Bardzo dziękujemy, były ta bardzo cenne doświadczenie.

Galeria 1

Galeria 2

 

 

 

Wycieczka do Będkowic

 

11 czerwca 2015 r. klasa II i III wybrała się do Będkowic, żeby lepiej poznać „Małą Ojczyznę”. Pracownik Zespołu Dolnośląskich Parków Krajobrazowych, pan Wiesław Pazgan, pokazał nam staropolskie chaty i opowiedział o dawnych słowiańskich zwyczajach. Wiele dowiedzieliśmy się od niego na temat ślężańskiej przyrody, np. w jaki sposób przy pomocy ekierki zmierzyć wysokość drzewa. Mieliśmy okazję obejrzeć kurhany, czyli dawne groby. W skansenie piekliśmy kiełbaski przy ognisku, które rozpalili dla nas chłopcy: Marcin Grygiel, Jakub Czarnecki, Kuba Baszak i Marcin Palewicz. Postanowiliśmy wcześniej, że na zakończenie tej wycieczki pójdziemy na lody do Sobótki. Tak też zrobiliśmy, bez większego trudu przemaszerowaliśmy z Będkowic do Sobótki,

a kilometrów musieliśmy pokonać sporo.

Nagrodą były pyszne lody! PYCHA!!!

Galeria

 

 

 

 

 Wyjazd do Krasiejowa – „Jura Park”

 

 

6 czerwca 2015r. odbyła się wycieczka klas 0-3 do Krasiejowa do Jura Parku. Dowiedzieliśmy się tam wielu informacji o powstaniu Ziemi. Oglądaliśmy dinozaury

i skamieliny, teraz mamy wyobrażenie, jak ogromy jest dinozaur, który ma 20 metrów. Odwiedzieliśmy też oceanarium, gdzie zobaczyliśmy różne prehistoryczne stworzenia,

a rekin wszystkich, łącznie z panią, przyprawił o „zawał serca”. Wsiedliśmy do ciuchci

i pojechaliśmy do tunelu czasu. Po wyjechaniu z tunelu czasu poszliśmy do kina 5D. Po udanym filmie, z wieloma wrażeniami, tj. ruszającym się fotelem, wiatrem na twarzy, oblani wodą, poszliśmy do parku rozrywki. Najpierw trzecia klasa poszła na trampolinę by sobie poskakać. W parku rozrywki była również tyrolka, wiele dzieci chciało na niej zjechać, ale niektórzy się bali. Po udanym dniu wróciliśmy do domów. Bardzo nam się to podobało, chcielibyśmy pojechać tam jeszcze raz.                                      

Tekst przygotowali: Kasia Ostafińska i Paweł Maniowski z klasy III

Galeria

 

 

 

Wiosenny bieb przełajowy "Między drzewami"

3 czerwca w naszej szkole odbył się wiosenny bieg przełajowy „Między drzewami”, w których brali udział uczniowie z klas IV-VI. Uczestników było 13 i każdy z nich miał do pokonania dystans ok. 1000 m. Sześciu najlepszych chłopców: 1. O.Kwaśniak, 2. K.Małek i M.Herbut, 3. Ł.Herbut, 4. M.Borowski, 5. M.Nowak, 6. O.Romański. W kategorii dziewcząt: 1. E.Lach, 2. K.Gałązka, 3. J.Hrycak, 4. K.Wojciechowska, 5. W.Polasiak, 6. S.Muszyńska. Najlepszy czas spośród wszystkich startujących uzyskał Oliwier Kwaśniak ustanawiając nowy rekord szkoły. Wszystkim zawodnikom dziękujemy za start, a pozostałym uczniom za doping swojej klasie.

 

 

 

Akademia kolarska Bartka Huzarskiego

1 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie przez trenerów Kolarskiego Klubu Sportowego „Ślęża” w Sobótce oraz Pana Bartosza Huzarskiego rowerów, kasków i strojów kolarskich dla tych uczniów, którzy wstąpili do Akademii kolarskiej Bartka Huzarskiego. Było to zakończenie 6- tygodniowego cyklu zajęć rowerowych, które odbywały się dwa razy w tygodniu dla każdej klasy. Zajęcia prowadzone były przez Pana Bartosza Huzarskiego, Pana Piotra Pawłowskiego, Pana Aleksandra Łężniak przy współpracy Pani Joanny Szukały. Uczniowie, którzy przystąpili do akademii, a są to: M.Borowski, G. Foltyn, A.Grudzińska, M.Nowak,  M.Rogowski, P. Stroka będą już pod profesjonalnym okiem trenerów uprawiać kolarstwo. Gratulujemy i życzymy wytrwałości oraz samych sukcesów!

 

Więcej informacji o samej Akademii można znaleźć tutaj.

 

 

 

Wyjazd od teatru  klas I-III

 

22 maja klasy I, II i III wybrały się do teatru na przedstawienie pt.: „Ekopingwiny”. Odbyło się ono w sali koncertowej Polskiego Radia. W przedstawieniu wystąpiły postacie ze znanej bajki „Pingwiny z Madagaskaru” pod pseudonimami: Rico był Zębatym,

Kowalski to Przemądrzały, Skiper to Szef, a Szeregowy to Nowy.

Szefowi zaginęła korona, dlatego musiał się wybrać na Madagaskar, żeby ją odnaleźć.

Z pomocą mieszkańca tego regionu Szef i Przemądrzały zaczęli walczyć z piranią, która chciała zniszczyć te tereny. Wrzucali oni do paszczy piranii bomby, dwie zwykłe i jedną atomową, ale nie udało się zgładzić drapieżnej ryby. Na pomoc przyszła Matka Natura, która zamieniła piranię w drzewo. Morał z tego spektaklu jest taki, że trzeba dbać o naturę,

tylko wtedy ona się nam odwdzięczy.

Tekst przygotowali: Antek Pietrasik, Jakub Baszak i Marcin Herbut z klasy II

 

 

 

 

Sukcesy Adriana

 

 

Miło nam poinformować o sukcesach naszego ucznia Adriana Polasiak.

Adrian jest uczniem II klasy. Po zajęciach w szkole aktywnie uprawia sport.

Jego główną dyscypliną jest judo, które trenuje

w Uczniowskim Klubie Sportowym DOJO w Sobótce.

Odnosi w tej dyscyplinie już pewne sukcesy, które można zobaczyć w galerii.

Serdecznie gratulujemy!

Trzymamy kciuki za przyszłe wyniki w zawodach.

Mamy nadzieję, że Adrian godnie zastąpi naszego mistrza Huberta Waniszewskiego.

Galeria

 

 

 

 

IV Mistrzostwa Agromeracji Wrocławskiej w Koszykówce

 

 

20 maja wzięliśmy udział w IV Mistrzostwach Aglomeracji Wrocławskiej w Koszykówce. Nasza drużyna składała się z chłopców i z dziewcząt: kl.IV Michał Borowski, Julia Hrycak, Krzysztof Smoliński; kl.V Kacper Małek, Hubert Waniszewski, Kinga Wojciechowska; kl.VI Oliwia Hąnkała, Emilia Lach, Sandra Łońska. W turnieju wzięło udział 6 drużyn. Poszczególne mecze składały się z czterech kwart, a każda z nich trwała 6 minut. Mecze były bardzo wyrównane, a my „walczyliśmy jak lwy” ostatecznie zajmując IV miejsce. Nagrodę – pamiątkową statuetkę dla najlepszego zawodnika w naszej drużynie otrzymał Kacper Małek.

Galeria

 

 

 

Nasze nauczycielki: Elżbieta Tkacz, Iwona Stankiewicz,

Ewa Szymajda i Agnieszka Pieluszyńska

reprezentowały naszą szkołę w Biegu firmowym we Wrocławiu.

Panie pokanały wspólnie trasę o długości 20 km w bardzo dobrym czasie.

Bieg ma charakter charytatywny, fundusze zebrane podczas biegu będą

przekazane na leczenie dziewczynki Wiktorii Urbańskiej. 

Na trasie biegu "Świątniczankom" kibicowała pani Dyrektor z mężem

oraz rodziny startujących pań.

Nasz transparent i mocny doping dodawały zawodniczkom skrzydeł.

Teraz pora brać z nauczycielek przykład i zapisać się na III Ślężański Bieg Młodzieżowy.

Galeria 

 

 

 

 

Spotkanie z adoptowanymi pieskami

W piątkowy poranek Leo (ok. 1,5 roku)  – bokserek-juniorek zaadoptowany ze Stowarzyszenie Boksery Niczyje oraz Ciacho (8 lat) odwiedzili SP w Świątnikach. Spotkanie miało na celu przybliżenie bardzo trudnych tematów: odpowiedzialności związanej z posiadaniem psa, adopcji psa ze schroniska, odpowiedzi, czym się różni „słodki szczeniaczek” od smutnej siwej mordki w klatce w schronisku, co to jest dzika hodowla, kopiowanie uszu i jakie są tego konsekwencje. Dzieci były zachwycone, jednak najbardziej zadowoleni byli panowie - Leo i Ciacho - tyle miziania, głaskania na raz :) A wiecie jak nazywa się pomarszczona, obwisła mordka boksera? Fafle!

 

 

 

Dzień Unii Europejskiej

 

15 maja uczniowie z klasy IV, V i VI pod przewodnictwem pani Moniki Grzeszczyńskiej-Franczuk przygotowali Dzień Unii Europejskiej. Dzieci podzielone na zespoły przedstawiły najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Dowiedzieliśmy się dużo na temat: Irlandii, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Polski. Największą atrakcją było kosztowanie tradycyjnych dań

z poszczególnych krajów. Potrawy zostały przygotowane przez dzieci. Uczniowie zaprezentowali się wspaniale, za co należą się podziękowania pani Monice Grzeszczyńskiej-Franczuk, pani Eli Tkacz, pani Marcie Pacholec-Grzyb oraz rodzicom i dziadkom uczniów.

Galeria 

 

 

 

Konkurs "Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze"

 

 

W dniu 6 maja 2015 r. w Gimnazjum nr 21 we Wrocławiu przeprowadzony został etap rejonowy konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty 

pt. „Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze”. 

Celem konkursu było kształtowanie świadomości i postaw uczniów sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych, promowanie postaw prospołecznych oraz przygotowanie dzieci i młodzieży do samopomocy poprzez wyposażenie ich w umiejętności udzielania pierwszej pomocy i uwrażliwienie uczniów na przemoc,

zagrożenia w szkole, w domu i w środowisku rówieśniczym.

Konkurs składał się z etapu szkolnego i rejonowego. Etap szkolny polegał na opracowaniu     i przeprowadzeniu wśród uczniów kl. IV-VI testu na temat bezpieczeństwa i zadań praktycznych opracowanych przez Szkolną Komisję Konkursową w czterech obszarach tematycznych: bezpieczeństwo w ruchu drogowym, pierwsza pomoc, zapobieganie pożarom  i prewencja ogólna.  Na podstawie uzyskanych wyników do etapu rejonowego zakwalifikowały się trzy uczennice: Alicja Grudzińska z kl. VI, Urszula Droszczak z kl. VI i Klaudia Gałązka z kl. V.  Etap rejonowy został przeprowadzony w formie pytań  pisemnych  i zadań praktycznych opracowanych przez Rejonowe Komisje Konkursowe dla 24 szkół. Każdy zespół wykonywał zadania praktyczne na 4 stacjach tematycznie identycznych jak w etapie szkolnym.  

Nasze uczennice z testu i zadań zdobyły w sumie 103 punkty.

Gratulujemy!

Etap szkolny konkursu organizowany był przez p. Iwonę Stankiewicz, p. Elzbietę Tkacz,

p. Joannę Szukałę, p. Martę Pacholec-Grzyb i p. Ewę Szymajdę. 

 

 

 

 

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

 

Serdeczne podziękowanie dla sponsora
firmy

Toyota Bielany Nowakowski Sp. z o.o.

 

W dniu święta biblioteki,
w imieniu wszystkich czytelników i użytkowników biblioteki szkolnej składamy serdeczne podziękowania firmie
Toyota Bielany Nowakowski Sp. z o.o.
 za wparcie finansowe udzielone bibliotece szkolnej, które przeznaczone zostało na zakup nowości wydawniczych, które wybrali czytelnicy.
Zakupione książki wzbogaciły ofertę czytelniczą biblioteki oraz uatrakcyjniły realizację projektu czytelniczego „Co dziś robię? – czytam sobie”.

Bardzo, bardzo dziękujemy, a czytelnikom życzymy miłej lektury.

 

 

   

 

Lista zakupionych książek

 

 

 

 

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

4 maja wzięliśmy udział w apelu z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Klasa VI przygotowana przez pana Tomasza Wyplera i panią Elżbietę Tkacz przedstawiła okoliczności powstania tego historycznego dokumentu. Uczniowie mieli okazję poznać twórców Konstytucji oraz jej najważniejsze założenia. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych, w tym tradycyjnej pieśni „Witaj majowa jutrzenko”.

Na zakończenie wystąpił pan Burmistrz Stanisław Dobrowolski,

który podkreślił wagę tego Narodowego Święta.

 

Galeria 

 

 

 

Rocznica kanonizacji Jana Pawła II

 

27 kwietnia 2015 r. zgromadziliśmy się w kościele w Świątnikach, aby wziąć udział we Mszy Świętej oraz przedstawieniu z okazji I rocznicy Kanonizacji naszego papieża Jana Pawła II. Śpiewy podczas nabożeństwa uświetnił występ chóru z Olesznej pod dyrekcją pani Pauliny Pyckiej. Na zakończenie zaprezentowali się uczniowie z klasy IV i VI przygotowani przez panią Lidię Sączawę i panią Martę Pacholec-Grzyb, którzy przybliżyli nam informacje

z życia Świętego. Na uwagę zasługują piękne wykonane utwory muzyczne przez dzieci i chór „Canzona”. Po zakończeniu uroczystości na wszystkich czekała niespodzianka przygotowana przez księdza Zbigniewa Słobodeckiego i cukiernię „Łucja” z Sobótki,

a były to „papieskie kremówki”.

Galeria 

 

 

 

Wycieczka klasy II i III do ZOO

 

 

Dnia dwudziestego kwietnia byliśmy w ZOO. Na ósmą trzydzieści przyjechaliśmy do szkoły. Gdy wszyscy już dotarli na miejsce, wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w drogę. Gdy dojechaliśmy do ZOO, ustawiliśmy się w pary i poszliśmy je zwiedzać. Najpierw zobaczyliśmy żyrafy, strusie i zebry. Żyrafa była bardzo interesująca i jadła liście z niezbyt wysokiego drzewa. Natomiast strusie chodziły po zagrodzie. Potem poszliśmy do lam. W tej zagrodzie były też strusie, które biegały w tą i  tamtą stronę. Obok był wóz zaprzężony do drewnianego konia. Niektóre dzieci wsiadały do wozu. Potem pani powiedziała, że idziemy dalej. Widzieliśmy śmieszne i bardzo ciekawe zebranie lemurów, a potem doszliśmy do terrarium - słowo to oznacza pojemnik z ziemią, tak jak akwarium to pojemnik z wodą.  Widzieliśmy tam różne zwierzęta takie jak: węże, pająki, skorpiony świecące, patyczaki

i motyle. Jeden motyl uciekł z motylarni i zrobiła się awantura,

ale to nie my go wypuściliśmy. Motyl ten nazywa się morpho. 
Koło terrarium był barek. Tam zrobiliśmy sobie przerwę na śniadanie. Wszyscy kupili sobie lody, ja jednak wolałem najpierw zjeść coś konkretnego. Po przerwie poszliśmy na Madagaskar gdzie widzieliśmy węża, kaczkę, nietoperze, papugi i pająki. Później odwiedziliśmy dużego nosorożca z groźnym rogiem. Po chwili doszliśmy do lwów.  Było tam auto, do którego wchodziliśmy, aby oglądać te zwierzęta jak na safari. Potem poszliśmy do niedźwiedzia i do tygrysa. Przez następną godzinę uczestniczyliśmy w warsztatach pt.: "Kruchy lód krucha przyszłość", były one na ciekawy temat globalnego ocieplenia, ale pani prowadząca skupiła się na tym, co my możemy zrobić dla ochrony środowiska, a na temat nas interesujący podło mało informacji.  Następnie byliśmy w Afrykarium, gdzie widzieliśmy mnóstwo ryb, foki, pingwiny i hipopotamy.

Bardzo mi się ta wycieczka podobała, ale mieliśmy za mało czasu.

Dlatego chciałbym tam jeszcze pojechać, żeby zobaczyć wszystko dokładnie.  

Tekst przygotował Bernard Berger klasa III

Galeria 

 

 

 

Udział uczniów naszej szkoły
w XV Powiatowym Konkursie Recytatorskim we Wrocławiu’ 2015

 

W dniu 18 kwietnia 2015 roku uczennice naszej szkoły uczestniczyły w powiatowych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego w Szkole Podstawowej nr 113 we Wrocławiu. Urszula Droszczak z klasy VI oraz Sylwia Muszyńska z klasy IV – obok dwu innych uczennic – reprezentowały gminę Sobótka. Dziewczynki wystąpiły w kategorii „poezja śpiewana”.

 

Eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego, jak każdego roku, ściągają wiele młodych talentów, uczniów wrażliwych na piękne słowo, a także nauczycieli – opiekunów oraz rodziców. Nasze reprezentantki wystąpiły jako jedne z 52 uczestników Konkursu. Pięknie zaprezentowały utwory przygotowane przez siebie pod opieką pani Małgorzaty Wodnickiej, nauczyciela języka polskiego. Pięknie zaprezentowały się przed publicznością, wzruszając swoją interpretacją widownię, wśród której obecni byli także członkowie najbliższej rodziny. Za swój udział w uroczystości Ula i Sylwia otrzymały dyplomy udziału, a ich opiekunka podziękowanie za przygotowanie uczniów do prezentacji.

 

Może nasze recytatorki liczyły na wyróżnienie. Przecież w swój występ włożyły wiele pracy i serce. Cóż, jurorzy dokonali innego wyboru, co przy bardzo wysokim poziomie recytacji nie było zadaniem łatwym. Dla naszych uczennic pocieszeniem jest fakt, że ich występ stanowił ważną część wielkiego kulturalnego wydarzenia i w nim zaprezentowały się najpiękniej, jak umiały.

To wielkie doświadczenie i przeżycie.                                                                   

#MW

 

Pasowanie na czytelnika

 

  14.04.2015r.w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Najpierw odbyło się przedstawienie pod tytułem '' Zamieszanie w krainie bajek '' przygotowane przez trzecią klasę i panią Elę Tkacz.

Przedstawienie mówiło o tym, że przez działanie złych czarodziejek pomieszały się wszystkie bajki. Zadaniem pierwszoklasistów było odnalezienie w naszej sztuce

wielu znanych nam bajek.

Gdy przedstawienie się skończyło pani Ela opowiedziała naszym '' Jubilatom '' o książkach, które można znaleźć w bibliotece i które na pewno ich zaciekawią. Zdała też dzieciom kilka pytań sprawdzających ich znajomość bajek i wierszy. Po tym zaczął się ten wielki moment - pasowanie. Gdy pani pasowała już wszystkich rozdała im specjalne

karty bibliotekarskie oraz drobne upominki.

        Myślę, że wszyscy pasowani uczniowie byli z siebie dumni, a ja przypominałam sobie się kiedy to ja byłam w pierwszej klasie.

Tekst przygotowała Katarzyna Ostafińska z klasy III.

Galeria 

 

 

 

Szkoła Zaangażowana Społecznie

Nasza szkoła otrzymała certyfikart Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym za udział w III edycji ogólnopolskiej kampanii Wszystkie kolory świata zorganizowanej przez UNICEF. Koordynatorami akcji były pani Marta Pacholec-Grzyb i pani Ewa Szymajda - opiekunki SKO w naszej szkole.

 

Galeria

 

 

 

Bajkonur

 

30 marca 2015 roku był w szkole Bajkonur. Bajkonur to specjalny namiot, planetarium,

w którym pan astronom opowiada różne historie związane z Kosmosem. Pan opowiadał

o naszym Układzie Słonecznym, o gwiazdach i o znakach zodiaku. Gdy weszłam do kuli wypełnionej powietrzem ujrzałam miasto, które było wyświetlone na suficie, a po jednej ze stron tego miasta zachodzące słońce. Potem hologram  zmienił się i ukazał nam się Układ Słoneczny. Następnie hologram znów się zmienił i ukazały się nam gwiazdy. Pan astronom pokazał nam Wielki Wóz, który jest częścią Wielkiej Niedźwiedzicy i Mały Wóz, który jest częścią Małej Niedźwiedzicy. Objaśnił nam również, że znaki zodiaku są na niebie w postaci gwiazdozbiorów. Cały pokaz wzbogacony był o teksty z książki, którą omawialiśmy w piątek pt. „Dzieci pana Astronoma”. Na końcu mieliśmy czas na zadawanie pytań, pierwsza zgłosiła się Judyta, która chciała wiedzieć czy Słońce kiedyś eksploduje, czy Słońce wchłonie Ziemię, co się stanie z Ziemią gdy Słońce ją pochłonie i co się stanie z Ziemią gdy czarna dziura ją pochłonie. Pytania zadawał też Oskar, który był zainteresowany jak można przetransportować tlen z Ziemi na Marsa i czy Ziemianie mogą przenieść się na Marsa.

Ten pokaz był bardzo ciekawy i pouczający.

Tekst przygotowała Judyta Żygadło z klasy III

 

 

Udział uczniów w Gminnych Eliminacje Konkursu Recytatorskiego w Rogowie Sobóckim

Każdego roku tradycyjnie w gminie Sobótka organizowany jest przegląd umiejętności recytatorskich, znany pod nazwą Gminny Konkurs Recytatorski. W tym roku odbył się 27 marca 2015 roku i po raz drugi z rzędu organizowała go Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Rogowie Sobóckim. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy w eliminacjach szkolnych odnieśli zwycięstwo, czyli: Urszula Droszczak (kl. VI) i Sylwia Muszyńska (kl. IV), które wystąpiły w kategorii „poezja śpiewana” oraz Olimpia Olankiewicz (kl. IV), Julia Rogowska (kl.V) i Oliwier Kwaśniak (kl. VI) w kategorii „recytacja”.

Nasi reprezentanci wygłosili utwory jak mogli najlepiej, zaznaczając przy tym swoją wzorową postawę. Dwu uczennicom poszczęściło się wyjątkowo: Ula i Sylwia zajęły ex aequo drugie miejsce, a tym samym – wraz z uczennicą z SP 2 i jedną uczennicą z SP1 - będą reprezentowały naszą szkołę i gminę Sobótka na eliminacjach powiatowych we Wrocławiu, które odbędą się w drugiej połowie kwietnia 2015 roku. Obie nasze zwyciężczynie, jak też całą grupę uczniów SP w Świątnikach, przygotowywała do występu pani Małgorzata Wodnicka, nauczyciel języka polskiego.

Warto zauważyć, że przegląd recytatorski był – jak stwierdzili sami jurorzy – na bardzo dobrym poziomie. Na wysokości zadania stanęli także organizatorzy Konkursu: dyrektor  Szkoły Podstawowej w Rogowie, pani Ewa Pilichowska, oraz pani Karolina Gajewska, nauczyciel języka polskiego w SP w Rogowie - koordynator i osoba prowadząca imprezę.

Po zmaganiach konkursowych, czekając na werdykt jurorów, uczniowie mogli częstować się pysznymi pączkami, napojami i cukierkami. Opiekunowie uczniów także spotkali się z wielką gościnnością i w towarzystwie pani dyrektor SP w Rogowie spędzili towarzysko czas przy filiżance kawy lub herbaty.

Imprezie towarzyszyła oprawa artystyczna przygotowana przez nauczyciela – polonistę, panią Karoliną Gajewską: na początku uczniowie wystąpili z inscenizacją o narodzinach poezji, a na końcu ci sami członkowie koła teatralnego zaprezentowani własną wersję „Czerwonego Kapturka”.

Czas upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Do szkoły uczniowie wrócili z trofeami i bogatsi w nowe doświadczenia.

Gratulujemy!                                                                                                                      

                Galeria

 

 

 

Wycieczka klas młodszych do Sobótki

 

Wycieczka do Sobótki odbyła się w 24.03.2015r. W Sobótce, na hali sportowej, odbył się występ o ekologii, byli tam uczniowie, ze wszystkich szkół w całej Gminie. Na końcu przedstawienia zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy wspólnie wspaniałą piosenkę. Piękna pogoda nam dopisywała, więc nasza klasa poszła na Wieżycę. Trudno było dojść na sam szczyt góry, ale wszystkim się udało. Potem zeszliśmy z niej, już było trochę łatwiej. Po wędrówce zatrzymaliśmy się

w schronisku i zjedliśmy frytki, mniam. Następnie poszliśmy na stadion sportowy, gdzie większość dzieci grała w piłkę nożną i biegała na bieżni. Potem poszliśmy do autobusu, wszyscy byli już bardzo zmęczeni.

Tej wycieczki nie zapomnę do końca życia.

Tekst przygotowała Wiktoria Szulżuk z kl.3

galeria 

 

 

Przegląd recytatorski dla klas I-III

 

W dniu 23.03.2015r. odbył się przegląd recytatorski. Przegląd przygotowała pani Katarzyna Stachowska.Wzięli w nim udział uczniowie z klasy I, II i III: Emila Ostafińska, Julka Piechura, Ola Grygiel, Ala Longier, Benedykt Berger, Igor Baszak, Ada Radzikowska, Michał Longier, Amelka Kelly, Franek Pietrasik, Wiktoria Grygiel, Agnieszka Mierzwiak, Antek Pietrasik i z klasy trzeciej Kasia Ostafińska, Wiktoria Szulżuk, Judyta Żygadło, Milena Grudzińska, Bernard Berger, Kinga Stebnicka, Magda Mierzwiak, Marcin Palewicz, Kuba Czarnecki. Po zakończeniu przeglądu recytatorskiego Pan Dyrektor Wiesław Drozdowski wyrecytował wiersz Wandy Chotomskiej. Swoim występem rozbawił nas niemal do łez. Potem jury w składzie: Pani Ewa Żurawik, pani Weronika Grzelka i pan Wiesław Drozdowski, wyłoniło zwycięzców, i tak pierwsze miejsce zdobył Marcin Palewicz z klasy trzeciej, Antek Pietrasik z klasy drugiej i Ala Longier z klasy pierwszej. Wyróżniono również: Julię Piechurę, Igora Baszaka, Amelię Kelly, Agnieszkę Mierzwiak, Kingę Stebnicką i Judytę Żygadło. Po zakończeniu rozdawania nagród każda klasa zaśpiewała piosenkę i wszyscy porozchodzili się do klas. Ten dzień był bardzo udany!!!

 

 

Tekst przygotowała Milena Grudzińska z klasy III

Galeria

 

 

 

Powitanie wiosny 

 

20 marca 2015 r. w naszej szkole odbyło się powitanie wiosny. Przynieśliśmy do szkoły piękne Marzanny, które przygotowaliśmy w domu. Kinga, Leon, Bernard, Marcin G.

i Magda zrobili kukły sami, a Paweł, Kuba i Kasia pracowali wspólnie.

         Ten dzień był bardzo wyjątkowy, bo miało miejsce zaćmienie słońca. Po drugiej lekcji wyszliśmy przed szkołę i przy pomocy specjalnych szkiełek obserwowaliśmy to zjawisko. Bardzo nam  się to podobało.

         Następnie odbył się apel, na którym oglądaliśmy przedstawienie przygotowane przez uczestników świetlicy szkolnej i klasę VI. Widzieliśmy także otrzęsiny klasy IV, zwane u nas „koceniem”. Uczniowie klasy IV musieli wykonać różne zadania, np.: rysowali portret pani Marty z zamkniętymi oczami, odpowiadali na pytania, zwijali wełnę w motek, skakali na skakankach i pili mleko z miseczek. Tradycyjnie pani Dyrektor obcięła „kotkom” ogonki na dowód przyjęcia do grona uczniów klas starszych.

         Po apelu wyszliśmy na dwór z naszymi pięknymi Marzannami i przemaszerowaliśmy na boisko szkolne. Wszystkie spłonęły, na znak odejścia zimy.

         To był bardzo ciekawy i miły dzień. Trochę się jednak martwimy, bo nie wiemy, co przygotuje dla nas klasa VI w przyszłym roku, kiedy to my będziemy w klasie IV.

 

Tekst przygotowała klasa III

Galeria

 

Szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego
w Szkole Podstawowej w Świątnikach 18 marca 2015 roku

 

W dniu 18 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej w Świątnikach zostały przeprowadzone eliminacje szkolne Konkursu Recytatorskiego. Organizatorem była pani Małgorzata Wodnicka, nauczyciel języka polskiego, przy współpracy z nauczycielem – bibliotekarzem, panią Elżbietą Tkacz.

Do konkursu zgłosiło się 22 uczniów z klas IV, V i VI; udział wzięło 18. Czworo z przyczyn obiektywnych nie uczestniczyło w prezentacji konkursowej.

Jury w składzie:

przewodniczący:  pani Ewa Żurawik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Świątnikach

członkowie:

  • pani Joanna Szukała, nauczyciel wychowania fizycznego, instruktorka tańca
  • ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz Parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, katecheta w Szkole Podstawowej w Świątnikach.

Uczniowie wystąpili w dwóch kategoriach: recytacja i poezja śpiewana.

Jury w wyborze najlepszych recytacji kierowało się kryteriami:

  • Wybór (poziom trudności, (Czy utwór jest na miarę mozliwości recytatora?))
  • Interpretacja (Czy recytator rozumie tekst?), odbiór utworu.
  • Sprawność aparatu mowy, kultura słowa.
  • Ogólne wrażenie (przekaz, postawa).

Jury wyróżniło sześć prezentacji.

Kategoria: recytacja -

  • Oliwier Kwaśniak, kl. VI
  • Olimpia Olankiewicz, kl. IV
  • Julia Rogowska, kl. V

Kategoria: poezja śpiewana -

  • Urszula Droszczak, kl. VI
  • Sylwia Muszyńska, kl. IV
  • Klaudia Droszczak, kl. IV

Szkołę Podstawową w Świątnikach na eliminacjach gminnych Konkursu Recytatorskiego reprezentować będą uczniowie:

  • Oliwier Kwaśniak, kl. VI
  • Olimpia Olankiewicz, kl. IV
  • Julia Rogowska, kl. V
  • Urszula Droszczak, kl. VI
  • Sylwia Muszyńska, kl. IV.

 

Ponadto w czasie Konkursu odbył się Plebiscyt Publiczności. Nad przebiegiem czuwała Komisja w składzie:

przewodniczący: Kacper Hrycak, kl. VI,

członkowie:

  • Martyna Zając, kl. VI,
  • Kacper Małek, kl. V,
  • Wiktoria Bednarz, kl. IV.

Zwycięzcą w Plebiscycie Publiczności został Oliwier Kwaśniak.

Uczestnicy Konkursu Recytatorskiego wykazali się dobrym przygotowaniem recytacji, a publiczność złożona z uczniów klas III- VI była zainteresowana przebiegiem wydarzenia. To było prawdziwe święto Poezji.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie Konkursem. Zapraszamy do udziału w następnej edycji – za rok.

Galeria

 

Lista uczestników szkolnych eliminacji  Konkursu Recytatorskiego

l.p.

Imię i nazwisko uczestnika

Klasa

Kategoria

Autor utworu

Tytuł utworu

 
 
 
  1.  

Oliwia Baszak

IV

Recytacja

Danuta Wawiłow

Wędrówka

 

 

  1.  

Klaudia Droszczak

IV

Poezja śpiewana

Autor tekstu: J. Dąbrowski, A. Woy-Wojciechowski

Kompozytor: Jarosław Kukulski

Bal moich lalek

 

  1.  

Julia Hrycak

IV

Recytacja

Danuta Wawiłow

O Fabianie

 

 

  1.  

Sylwia Muszyńska

IV

Poezja śpiewana

Słowa: Cezary Domagała

Muzyka: Tomasz Bajerski

Piosenka drewnianych lalek

 

  1.  

Olimpia Olankiewicz

IV

Recytacja

Julian Tuwim

O Grzesiu kłamczuchu

i jego cioci

 

  1.  

Karolina Węgrowska

IV

Recytacja

Marek Grechuta

W ciszy poranka

 

 

  1.  

Klaudia Gałązka

V

Recytacja

 Marcin Urban

Nasza Itaka

 

 

  1.  

Agnieszka Maniowska

V

Recytacja

Barbara Ponikarczyk

Kołysanka

 

  1.  

Wiktoria Polasiak

V

Recytacja

Jan Brzechwa

Zosia Samosia

 

 

  1.  

Julia Rogowska

V

Recytacja

Danuta Wawiłow

Czegoś mi się chce

 

 

  1.  

Marcin Rogowski

V

Recytacja

Kazimierz Śladewski

Zieleń

 

  1.  

Kinga Wojciechowska

V

Recytacja

Julian Tuwim

Dwa wiatry

 

 

  1.  

Małgorzata Wojciechowska

V

Recytacja

Czesław Janczarski

Powitalny koncert

 

  1.  

Urszula Droszczak

VI

Poezja śpiewana

Autor nieznany

List do Boga

 

  1.  

Alicja Grudzińska

VI

Recytacja

Konstanty Ildefons Gałczyński

Gałązka wiśni

 

  1.  

Michał Herbut

VI

Recytacja

Franciszek Klimek

Czarny kot

 

 

  1.  

Oliwier Kwaśniak

VI

Recytacja

Ludwik Jerzy Kern

W królestwie kotów

 

 

  1.  

Emilia Lach

VI

Recytacja

Lola z Pyrlandii

O przemądrzałym jajku

 

 

 

Konkurs pięknego czytania „Czytam sobie”

 

10 marca uczniowie klasy I-III wzięli udział w konkursie pięknego czytania.

Każdy z uczestników był wytypowany w eliminacjach klasowych. Do etapu szkolnego z klasy I dostali się: Julia Piechura, Michał Kotwica, Jakub Bilski, z klasy II Wiktoria Grygiel, Amelia Kelly, Michał Longier, Agnieszka Mierzwiak, Wiktoria Pawlik, Franciszek Pietrasik, Adrian Polasiak, Adriana Radzikowska, z klasy III Oskar Ordecha, Magda Mierzwiak, Katarzyna Ostafińska, Bernard Berger, Marcin Palewicz, Milena Grudzińska, Marcin Grygiel i Kinga Stebnicka. Każda z osób przygotowała opowiadanie

Grzegorza Kasdepke  ze zbioru

„Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”. Uczniowie mieli możliwość pochwalić się umiejętnością czytania, dobrą dykcją oraz umiejętnością interpretacji tekstu. Jury w składzie: pan Michał Hajdukiewicz, pani Ewa Żurawik i pani Elżbieta Tkacz mieli bardzo trudne zadanie, żeby wytypować zwycięzców. Po długich naradach nagrodę

 

Grand Prix konkursu zdobył Oskar Ordecha z klasy III,

który, jak to powiedział pan Michał, ma w sobie to coś, co przyciąga uwagę słuchacza.

 

Nagrody w klasie I przyznano następujące:

I miejsce – Julia Piechura

II miejsce – Michał Kotwica

III miejsce – Benedykt Berger

 

w klasie II

I miejsce – Amelia Kelly

II miejsce – Wiktoria Grygiel

III miejsce – Franciszek Pietrasik

 

w klasie III

I miejsce – Oskar Ordecha

II miejsce – Magdalena Mierzwiak

III miejsce – Bernard Berger

 

Konkurs przygotowały panie Agnieszka Pieluszyńska i Elżbieta Tkacz.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zachęcamy do czytania. 

Galeria 

 

 

 

Wyniki klasowego konkursu czytelniczego
pt.: ŚWIAT BAŚNI ANDERSENA

 

Czwartoklasiści na lekcji języka polskiego 3. marca 2015 roku  pisali sprawdzian wiadomości na temat twórczości dla dzieci Hansa Chrystiana Andersena. Był to również pierwszy etap konkursu „Świat baśni Andersena”. Poprzedzały go lekcje, na których uczniowie omawiali problemy poruszane w utworach przez autora, wystawa książek – różnych wydań baśni Andersena- stanowiących zasoby szkolnej biblioteki. (Udostępniła je pani Elżbieta Tkacz, nauczyciel – bibliotekarz). Do drugiego etapu przeszło siedmioro uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki: Klaudia Droszczak, Olimpia Olankiewicz, Michał Borowski, Julia Hrycak, Wiktoria Bednarz, Karolina Węgrowska i Krzysztof Myślecki.

Drugi etap konkursu odbył się 6. marca 2015 roku i składał się z czterech tur. Uczniowie mieli - m.in. -poprawnie zapisać tytuły baśni, skojarzyć rekwizyt dotyczący baśni z jej  tytułem, rozpoznać ilustracje do treści utworów, wskazać źródło cytowanych fragmentów baśni.

Zadania na tym etapie były trudne, bo wymagały od uczniów znajomości lektur w zakresie szerszym niż wskazany uczniom zestaw lektur obowiązkowych. Walka była zacięta. Punktacja się zmieniała po każdej turze. Coraz wyraźniej zaznaczali swoje przewodnictwo  w konkursie uczniowie: Klaudia Droszczak, Olimpia Olankiewicz i Michał Borowski. Oni zostali też zwycięzcami klasowych zmagań czytelniczych. Uczestnicy konkursu z dużym zaangażowaniem walczyli w rozgrywkach o kolejne punkty; widzom udzielały się emocje zawodników.

Wiedza uczniów okazała się imponująca. Nauczyciel – polonista, pani Małgorzata Wodnicka, wyraziła swoje zadowolenie z przygotowania uczniów do rozgrywek czytelniczych. Najlepsi nagrodzeni zostali szóstkami i piątkami wpisanymi do dziennika. Na nich czekają też nagrody, które wręczone zostaną na uroczystości z okazji pierwszego dnia wiosny.

Pan Andersen byłby zadowolony!                                                                                                  #MW

 

Wybory książek

 

Wybory zorganizowała redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole, a patronat nad wyborami objęła pani minister edukacji narodowej Joanna Kluzik – Rostkowska

 

W dniach 4- 6 marca 2015 r. w naszej szkole odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek, które przeprowadziła Elżbieta Tkacz – bibliotekarz szkolny.

Uczniowie/czytelnicy  naszej szkoły wykazali duże zainteresowanie wyborami książek. Dni przed wyborami poprzedziły lekcje biblioteczne informujące uczniów o zasadach i potrzebie organizacji wyborów. (W naszej miejscowości wybory książek w szkole zbiegły się z wyborami  sołtysów w gminie, w poszczególnych wioskach, i można było zauważyć, że dzieci były dosyć dobrze zorientowane nt wyborów - lekcja samorządności odrobiona w domu).

Przed wyborami książek uczniowie przygotowali urnę wyborczą, plakaty zachęcające do czytania książek, sporządzili listę korzyści płynących z czytania. Sami przygotowali także dekorację biblioteki szkolnej – miejsca, w którym odbywały się wybory. Dało się także zauważyć, iż uczniowie, którzy do tej pory rzadziej zaglądali do biblioteki, teraz przychodzą tu częściej, przeglądają książki i czasopisma, dopytują o wyniki wyborów. Komisja wyborcza, którą reprezentowały trzy dziewczynki z kl. IV pomogła w liczeniu głosów oddanych na poszczególne tytuły książek.

Galeria


Oto nasz wykaz książek, które chcielibyśmy czytać, wypożyczając  je z biblioteki szkolnej.

 

Wykaz książek

LP

Tytuł

Autor

Liczba oddanych głosów

1

Złodziejka książek

Markus Zusak

 

2

Ruiny Gorlanu

John Flanagan

 

3

Balsam dla duszy dziecka

Jack Canfield i in.

 

4

Opowieść pod strasznym tytułem

Jerzy Niemczuk

 

5

Bajki filozoficzne

Michel Piquemal

 

6

Oskar i pani Róża

E. E. Schmmit

 

7

Córka Czarownic

Dorota Terakowska

 

8

Małe kobietki

L. M. Alcott

 

9

Najwyższa góra świata

Anna Onichimowska

 

10

Czytam od Ado Z

Anna Sójka

 

11

Rady nie od parady SERIA 3 książki

Małgorzata Strzałkowska

 

12

Opowiadania i bajki

Grzegorz Kasdepke

 

13

Kolorowy szalik

Barbara Kosmowska

 

14

Ale kino

Grażyna Bąkiewicz

 

15

Kaktus – przygody wiernego psa

Barbara Gawryluk

 

16

Co ty mówisz?

M. Rusinek, A. Załazińska

 

17

Odkrywcy kontynentów

M. Przewoźniak

 

18

Dwa serca anioła

W. Widłak

 

19

Opowiadania z dreszczykiem

J. Olech i inni

 

20

Kroniki Alcheo, Szyfr Jazona

Agnieszka Stelmaszyk

 

21

Matylda

Roald Dahl

7

22

Komiksy – Kajko i Kokosz

 

2

23

5 nowych polskich albumów komiksowych dla dzieci!
Komiksy laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy!

 

8

24

Angry Birds – różne książki

 

 

6

25

Wróć Alfiku, Figa tęskni za domem itp.

Holly Webb

3

26

Magiczne drzewo T. 3-7

A. Maleszka

 

27

Historia Patryka, którego nic nie spotyka

Gripari Pierre

 

28

Cykl:, Dary Anioła tom 1-miasto kości t.2-miasto popiołów, t. 3 miasto szkła

Cassandra Clare

3

29

Hania Humorek (różne tytuły)

McDonald Megan

4

30

Księga Ludensona

Z. Stanecka

 

31

Czy słonie boją się myszy? Historyjki dla ciekawskich dzieci

Ch. Dreller

 

32

E-mail od Pana Boga do nastolatka

Claire Cloninger, Curt Cloninger

 

33

Hobbit, czyli tam i z powrotem

Tolkien John Ronald Reuel

5

34

Zaczarowany zwierzyniec. Złota Księga Bajek -

 

 

35

Tytus Romek i Atomek. Wyprawa po owoce chichotu (i inne komiksy)

Jerzy Chmielewski

4

36

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Rafał Kosiak

 

37

Dom tajemnic t. 1 i 2

Columbus Chris, Vizzini Ned

 

38

Mała Lotta I renifery

Webb Holly

 

39

Wszystko zaczyna się od marzeń

Marcin Pałasz

 

 

 

Wyjazd do teatru

W drugim dniu marca 2015 roku uczniowie klas czwartej, piątej i szóstej wraz z wychowawcami i polonistą uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Głównym celem wyjazdu był udział w widowisku teatralnym przygotowanym przez Zespół Teatru Scena Polska z Czeskiego Cieszyna, teatralnej adaptacji powieści Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera”, znajdującej się w kanonie lektur szkolnych.

Wycieczka stała się okazją również do tego, aby w parku im. Juliusza Słowackiego, położonym w sąsiedztwie „IMPARTU”, gdzie wystawiano sztukę, przyjrzeć się pomnikom upamiętniającym postać wieszcza narodowego oraz wydarzenia ważne dla losów Polski. Uczniowie obejrzeli pomniki Juliusza Słowackiego, pomnik Konstytucji 3 Maja oraz miejsce pamięci Polaków zamordowanych na terenie Związku Radzieckiego przez NKWD w czasie II wojny światowej w Katyniu, Kozielsku, Charkowie, Miednoje i Ostaszkowie - Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Niektórzy uczniowie z wielkim przejęciem oglądali pokazane im dobra kultury i pamięci narodowej.

Nie zabrakło czasu na przyjemności: W pobliskiej Galerii Dominikańskiej uczniowie delektowali się ulubionymi kanapkami i łakociami oferowanymi przez popularne restauracje McDonald i KFC.

Godne podkreślenia jest kulturalne zachowanie uczniów podczas całej wycieczki. Na dodatek pogoda także dopisała. Słońce sygnalizowało, że zbliża się wiosna.     

W dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

Podziękowanie kierujemy pod adresem pana Skolimowskiego, który bez zakłóceń

i bezpiecznie dowiózł nas autokarem do Wrocławia i z powrotem do szkoły.               

#MW

Galeria

 

 

Konkurs „Zimowe życie roślin i zwierząt”

 

W szkolnym konkursie „Zimowe życie roślin i zwierząt” ogłoszonym przez SK LOP wzięło udział 8 uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas O – III prezentowali swoje obserwacje dotyczące zimowego życia fauny i flory wykonując prace plastyczne. Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymali:

Maria Grzelka, Jagoda Ordecha i Wojtek Kujawiak z kl. „O”, Alicja Longier kl. I oraz Kinga Stebnicka, Wiktoria Szulżuk, Judyta Żygadło z kl. III.

Uczniowie klas IV – VI mieli przygotować prezentację multimedialną na zadany temat. W tej grupie wiekowej jury wyróżniło pracę ucznia kl. VI – Michała Herbuta. Wyróżnionym w konkursie uczniom gratulujemy.

Galeria

 

W trosce o kasztanowce – 24 luty 2015

Uczniowie klasy VI wspólnie z nauczycielką przyrody panią Iwoną Stankiewicz i panem konserwatorem wyruszyli czyścić zawieszone w poprzednich latach budki lęgowe dla sikor, naszych skrzydlatych sprzymierzeńców w walce ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Przy okazji zawieszono nowe budki, zdjęto do naprawy uszkodzone, wykonano spis z natury, które budki były zajmowane przez sikorki w poprzednim sezonie lęgowym. W jednej budce znaleziono stare gniazdo os, którego szczątki posłużą za pomoc dydaktyczną podczas omawiania owadów tworzących struktury społeczne. Niestety, w jednej z budek, znaleziono martwą sikorkę. Na starej sośnie wejmutce odkryto liczne dziuple wykute z niezwykłą precyzją przez dzięcioły.

Galeria

 

 

Dzień Języka Ojczystego

 

20 lutego, w przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego,

uczniowie kl. 0 – III spotkali się na wspólnym czytaniu książek.

Naszą szkołę w tym dniu odwiedził pan Michał Hajdukiewicz, kierownik Biblioteki Publicznej w Sobótce,

który czytał nam książkę R. Piątkowskiej „ Na wszystko jest sposób”.

Było dużo zabawy i uśmiechu, bo Pan Michał swoim czytaniem, intonacją

i interpretacją tekstu potrafi wprawić każdego w dobry humor i przenieść w miejsca,

o których właśnie czyta. Dziękujemy i czekamy na kolejne spotkanie.

Prezentacja

Sprawozdanie

Galeria

 

 

Wszystkie Kolory Świata - współpraca z UNICEF

 

Akcja Wszystkie Kolory Świata w naszej rozpoczęła się od przedstawienia Radzie Pedagogicznej przez szkolnego koordynatora panią Martę Pacholec-Grzyb celów i etapów projektu. Wszyscy nauczyciele i wychowawcy na czele z Panią Dyrektor potwierdzili chęć uczestnictwa w projekcie. Następnie koordynator wraz z Samorządem Szkolnym przygotowała gazetkę ścienną dotyczącą akcji. Kolejnym etapem było przeprowadzenie przez koordynatora lekcji na temat akcji oraz szycie laleczek na zajęciach technicznych w szkole (udało ich się uszyć ich aż 27). Następnie została zorganizowana wystawa prac dzieci i dzień "adopcji", czyli 17.02.2015r. (Dzień Seniora w naszej szkole). Uczniowie, rodzice i dziadkowie byli bardzo zainteresowani akcją. Z dobrowolnych datków udało się uzbierać 250 zł. Zdjęcia stworzonych laleczek można podziwiać w galerii. Przeprowadzona akcja pomogła zrozumieć uczniom, że pomaganie jest przyjemne oraz, że wystarczy dobra wola i niewielki wkład pracy, aby podarować komuś zdrowie i życie.

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 

17 stycznia do naszej szkoły przybyli wyjątkowi goście. 

Byli to babcie i dziadkowie.

Uczniowie klas 0-III przygotowali występy artystyczne: wiersze, piosenki i inscenizację.

Wszyscy pięknie się zaprezentowali. 

Nasi wspaniali rodzice przygotowali pyszny poczęstunek,

a uczniowie prezenty w postaci ramek ze zdjęciem.

Dziękujemy babciom i dziadkom za przybycie, a rodzicom za pomoc.

Galeria 

 

 

 

Indywidualne Mistrzostwa Polski w badmintonie

 

01 lutego w hali Gimnazjum Gminnego w Sobótce odbyły się

51 Indywidualne Mistrzostwa Polski w Badmintonie. 

Uczniowie naszej szkoły przygotowali występy artystyczne.

Uczennice klasy IV, V i VI zaprezentowały się w układach tanecznych

podczas przerw w meczach,

dzieci przygotowane były przez panią Joannę Szukała. 

Dzieci z klas I-IV przedstawiły inscenizację "Legendy o powstaniu Ślęży",

taniec czarownic i odśpiewały hymn Sobótki. 

Uczniów przygotowały panie Lidia Sączawa i Agnieszka Pieluszyńska.

Mieliśmy też okazcję zobaczyć bardzo zacięty mecz finałowy w badmintona, 

dzieci były zachwycone i już na kolejnej lekcji wf ćwiczyły właśnie tę dyscyplinę. 

Zapraszamy też na treningi do Sobótki. 

Galeria

Galeria 

 

 

 

Konkurs "Ksiązki naszych marzeń"

 

Konkurs "Książki Naszych Marzeń" został ogłoszony 20 listopada przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Umożliwiał uczniom wybór książek, o przeczytaniu których marzą. Warunkiem wygranej było przekonanie organizatora, że to właśnie ta szkoła powinna wygrać i dostać wszystkie książki z listy! Oto film przygotowany przez klasę VI wraz z Panią Martą Pacholec-Grzyb, który brał udział w konkursie:

Film "Książki naszych marzeń"

Nasza szkoła niestety nie zajęła premiowanego miejsca, ale otrzymaliśmy dyplom za udział. Mimo, że nie wygraliśmy i tak warto było wziąć udział w tym konkursie i pokazać, że jesteśmy kreatywni i lubimy czytać.

 

 

 

Wycieczka do Afrykarium

 

Wyjazd do Afrykarium to już ostatnia z wycieczek organizowanych dla nas

przez Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce.

Odbyła się ona 26 stycznia 2015 r.

Trzeba przyznać, że Afrykarium na wszystkich zrobiło ogromne wrażenie.

Wreszcie w Polsce można na żywo zobaczyć rekiny, płaszczki oraz pingwiny.

Było wspaniale.

Galeria

 

 

 

 

Wyjazd do kina

 

22 stycznia 45 osobowa grupa wybrała się do kina na film zrealizowany w technilogii 3D

pt. "Królowa Śniegu 2".

Wyjazd zorganizowany był przez Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

w ramach programu "Ferie bez nudy".

Wszystkim uczestników, małym i dużym, film bardzo się podobał,

mieli tylko jedną uwagę - że za szybko się skończył.

Mamy nadzieję, że morał filmu, który mówi, że nie wolno kłamać

wszycy wezmą sobie do serca.

 

 

Wyjazd na basen

19.01.2015 r. wyposażeni w ręczniki i stroje kąpielowe wyruszyliśmy grupą 29 osobową na podbój Aquaparku w Bielawie. Wyjazd został zorganizowany przez Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji – „Ferie bez nudy” we współpracy ze Szkołą. Opiekunkami naszymi były Panie: Ewa Żurawik i Joanna Szukała. Na miejscu w Bielawie czekały na nas jacuzzi, brodzik, mała zjeżdżalnia oraz ogromny basen. Przez 2 godziny mogliśmy wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać ze wszystkich atrakcji. Z radością wskoczyliśmy do wody. Zabawom w wodzie nie było końca: skoki do wody, zjeżdżanie na ślizgawce, pływanie na czas… Jednak zegar nieubłagalnie tykał. Musieliśmy wracać do domu choć niektórzy woleliby zostać.

Na zdjęciach widać jak się świetnie bawiliśmy!!!

Galeria

 

Gminny Przegląd Kolęd

 

16 stycznia zespół muzyczny z naszej szkoły wziął udział w VIII Gminnym Przeglądzie Kolęd

zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Sobótce.

Uczniowie klasy I i III zaprezentowali się w dwóch utworach:

"Wigilijna tęsknota" oraz "Gore gwiazdka".

Rezprezentantami szkoły byli

z klasy I: Julia, Ola, Ala, Emilka, Igor, Juljan, Benedykt

z klasy III: Kinga, Judyta, Wiktoria, Bernard, Kuba, Kasia, Marcin P. , Milena, Magda.

Cały koncert był wspaniały, a dzieci z naszej szkoły zaprezentowały się pięknie. 

Galeria

 

"Wigilijna tęsknota"

"Gore gwiazdka"

 

Zabawa karnawałowa

 

15 stycznia w godzinach popołudniowych odbyła się u nas zabawa karnawałowa.

Prawie wszyscy uczniowie byli trudni do rozpoznania ze względu na wspaniałe kostiumy.

Braliśmy udział w ciekawych konkursach, np. na taniec w parach do każdej muzyki.

Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek.

Wspaniale się bawiliśmy i byliśmy zaskoczeni, że zabawa tak szybko się zakończyła.

Galeria

 

 

Akcja WWF - "Ratujmy rysie"

 

 

 

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji WWF "Ratujmy rysie".

Dzieki ofiarności dzieci, a zwłaszcza klasy III,

udało się zebrać 180 zł i opiekun Szkolnej Ligii Przyrody, pani Iwona Stankiewicz,

przesłała pienądze na konto Fundacji.

Wszystkim, którzy się zaangażowali w zbieranie pieniędzy bardzo dziękujemy. 

 

 

 

 

Spotkanie z policjantami

 

 

13 stycznia do naszej szkoły przyjechali panowie policjanci. 

Udzielili nam informacji  związanych z bezpiecznymi feriami.

Wśród poruszanych tematów było bezpieczeństwo na lodzie, podczas jazdy na sankach,

podczas poruszania się po jezdni, bezpieczeństwo w domu i w internecie.

Przypomnieliśmy sobie telefony alarmowe,

ale mamy nadzieję, że nie będziemy z nich musieli korzystać.

Bezpiecznych ferii!

 

 

 

Film z Jasełek

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z Jasełek nagranego

przez pana Andrzeja Patuszyńskiego z TMKK Wrocław

 

 

 

 

Spotkanie z zawodowym kolarzem Bartoszem Huzarskim

 

 

5 stycznia miłą niespodziankę sprawił Pan Bartosz Huzarski – kolarz zawodowej grupy Team Bora-Argon 18, który to odwiedził naszą szkołę. Pan Bartosz uczestniczył w wyścigach rangi krajowej, europejskiej i światowej np. w Chinach, Hiszpanii, Francji, RPA, USA. Często zajmował znaczące miejsca. Uczniowie z kl. I, II i III z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Dzieci mogły się przekonać, że dzięki ciężkiej i systematycznej pracy można zrealizować swoje marzenia o karierze sportowca zawodowego. Sportowiec ciekawie opowiadał o swojej kolarskiej karierze, o pasji, jaką jest dla niego udział w zawodach, o treningach i o przeżyciach towarzyszącym jego wyczynom. Mówił także dlaczego warto mieć w życiu hobby oraz namawiał do noszenia kasków. Pozwolił również obejrzeć treningowy rower, zobaczyliśmy także tylko niektóre puchary i odznaczenia. Dzieci przygotowały mnóstwo ciekawych pytań, na które Pan Bartosz z chęcią odpowiadał.  Na zakończenie Pan Bartosz rozdał autografy i zrobił z nami pamiątkowe zdjęcie. Być może spotka się jeszcze z nami, tym razem na wiosnę, aby móc poprowadzić zajęcia rowerowe na boisku szkolnym dla uczniów z klasy I,  realizujących program Mały Mistrz, w celu zdobycia odznaki rowerzysty. Już nie możemy się doczekać!!!

Galeria

 

 

 

Jasełka

 

 

18 i 19 grudnia nasza sala gimnastyczna zamieniała się w stajenkę betlejemską. Mieliśmy okazję jeszcze raz przypomnieć sobie historię narodzin Pana Jezusa, ale w tym roku nie były to tradycyjne Jasełka. Uczniowie o narodzonym Dzieciątku opowiadali poprzez śpiewanie kolęd. Nauczyciele wraz przedstawicielami uczniów z klasy III przygotowali piękne teksty opowiadające o Świętach. Mogliśmy również podziwiać solistów, którymi w tym roku byli: Kasia Ostafińska, Magda Mierzwiak, Emilia Lach, Ula Droszczak, Oliwia Hąnkała, Ola Grygiel, Ala Longier, Julka Piechura, Emilka Ostafińska, Benedykt Berger, Igor Baszak, Maciej Chrzan, Karolina Węgrowska i Oliwia Baszak. Uczniowie zaprezentowali również grę na instrumentach, na akordeonie zagrali Julian i Leon Neubert,

a na fletach: Ala Grudzińska, Ula Droszczak, Kasia Ostafińska, Judyta Żygadło,

Ola Grygiel, Ala Longier, Julka Piechura, Emilka Ostafińska.

Akompaniowała nam na akordeonie i flecie pani Paulina.

Te Jasełka to wspaniałe przeżycie, zwłaszcza, że wzięli w nich udział niemal wszyscy uczniowie. 

Galeria 

 

 

 

Zajęcia z trenerami Klubu Kolarskiego "Ślęża"

 

 

 

15 grudnia uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zajęciach, które poprowadzili Pan Grzegorz Gieracki i Pan Maciej Piwowarski – trenerzy kolarskiego klubu sportowego „Ślęża”

w Sobótce. Każdy uczeń  miał za zadanie pokonać tor przeszkód w jak najkrótszym czasie. Jak się okazało nie było to wcale takie łatwe i proste, ale sprawiło dzieciom wiele radości. Na koniec zostały ogłoszone wyniki i każdy uczeń, który wziął udział w rowerowym torze przeszkód, otrzymał drobny upominek.

Galeria 

 

 

Konkurs "Ksiązki naszych marzeń"

Nasza szkoła bierze udział w konkurskie "Książki naszych marzeń". Oto film przygotowany przez klasę VI wraz z Panią Martą Pacholec-Grzyb i lista książek wybranych przez uczniów:

Film "Książki naszych marzeń"

 

Lp.

Tytuł

Autor

  1.  

Kroniki Alcheo, Szyfr Jazona

Agnieszka Stelmaszyk

  1.  

Magiczne Drzewo. Cień Smoka

Andrzej Maleszka

  1.  

Magiczne Drzewo. Pojedynek

Andrzej Maleszka

  1.  

Magiczne Drzewo. Gra

Andrzej Maleszka

  1.  

Tytus Romek i Atomek. Wyprawa po owoce chichotu (i inne komiksy)

Jerzy Chmielewski

  1.  

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Rafał Kosiak

  1.  

Dom tajemnic t. 1 i 2

Columbus Chris, Vizzini Ned

  1.  

Mała Lotta I renifery

Webb Hollu

  1.  

Wszystko zaczyna się od marzeń

Marcin Pałasz

  1.  

Złodziejka książek

Markus Zusak

  1.  

Ruiny Gorlanu

John Flanagan

  1.  

Balsam dla duszy dziecka

Jack Canfield i in.

  1.  

Opowieść pod strasznym tytułem

Jerzy Niemczuk

  1.  

Bajki filozoficzne

Michel Piquemal

  1.  

Oskar i pani Róża

E. E. Schmmit

  1.  

Córka Czarownic

Dorota Terakowska

  1.  

Małe kobietki

L. M. Alcott

  1.  

Najwyższa góra świata

Anna Onichimowska

  1.  

Czytam od Ado Z

Anna Sójka

  1.  

Rady nie od parady SERIA 3 książki

Małgorzata Strzałkowska

  1.  

Hania Humorek. Wielka księga przygód

Megan McDonald

  1.  

Opowiadania i bajki

Grzegorz Kasdepke

  1.  

Kolorowy szalik

Barbara Kosmowska

  1.  

Ale kino

Grażyna Bąkiewicz

  1.  

Kaktus – przygody wiernego psa

Barbara Gawryluk

  1.  

Co ty mówisz?

M. Rusinek, A. Załazińska

  1.  

Odkrywcy kontynentów

M. Przewoźniak

  1.  

Dwa serca anioła

W. Widłak

  1.  

Opowiadania z dreszczykiem

J. Olech i inni

  1.  

Dary anioła. Miasto kości

Clare Cassandra

  1.  

Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania.

J. Twardowski

  1.  

Szkolne przygody Mikołajka

Jean-Jacques Sempé & Rene Goscinny‎

  1.  

Lipcowe przypadki Agatki

Hank Sławomir

  1.  

Trzynastka na karku

Majgier Katarzyna

  1.  

Poradnik małego patrioty

M. Przewoźniak

  1.  

Komiksy – Kajko i Kokosz

 

  1.  

5 nowych polskich albumów komiksowych dla dzieci!
Komiksy laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy!

 

 

 

Wyjazd do Złotego Stoku

 

02 grudnia dzieci pojechały do Złotego Stoku ponieważ miały informację, że można tam będzie spotkać Mikołaja. Wraz z przewodniczką „ciotką Martą”, przy pomocy mapy, rozpoczęły poszukiwania „Grubasa” w podziemiach kopalni. Miały okazję jechać kolejką podziemną, zjeżdżać na ślizgawce, spotkały górnika znającego historię kopalni i ogra, który pomógł im odnaleźć zaginionego. Mikołaj miał dla dzieci prezenty, choć niektóre dostały również rózgę. Mikołaj doskonale wiedział, gdzie jest Sobótka, bo kiedyś zahaczył saniami

o Ślężę i zawsze będzie pamiętał to miejsce. Po warsztatach plastycznych, podczas których wszyscy dekorowali aniołki przyszedł czas na ciepłą herbatkę i pyszne pierogi.

Najedzeni i szczęśliwi wszyscy wrócili do Świątnik.

Dziękujemy Święty Mikołaju.

 

Galeria 

 

 

 

Gminne Zawody w Tenisie Stołowym

 

W środę 3 grudnia odbyły się u nas w szkole Gminne Zawody w Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych kl. IV-VI kat. dziewcząt i chłopców. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 8.30 wystąpieniem Pani Dyrektor Ewy Żurawik, która po powitaniu wszystkich,  ogłosiła otwarcie imprezy sportowej. W zawodach wzięły udział 3 szkoły: Niepubliczna SP w Rękowie (2 dz + 2 ch), SP w Rogowie Sobóckim (2 dz +2 ch) i my jako organizatorzy w składzie: Kinga Wojciechowska – kl.V i Sandra Łońska – kl.VI oraz Hubert Waniszewski – kl.V i Oliwier Kwaśniak – kl.VI. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 2 stoły, przy każdym z nich zaangażowano 1 z sędziów. A sędziami zawodów byli: Alicja Grudzińska i Emilia Lach z klasy VI, które wraz z opiekunami czuwały nad prawidłowym przebiegiem zawodów. Poszczególne pojedynki rozgrywane były do 2 wygranych setów, do 11 punktów, natomiast całość do 2 setów (2 dużych punktów).Wśród chłopców I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Rogowie Sobóckim, II miejsce Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Rękowie, III miejsce Szkoła Podstawowa w Świątnikach. Natomiast w kategorii dziewcząt I miejsce zajęła Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Rękowie, II miejsce Szkoła Podstawowa w Rogowie Sobóckim, III miejsce Szkoła Podstawowa w Świątnikach. Po zakończonych zawodach  miał miejsce słodki poczęstunek oraz uroczyste rozdanie dyplomów i medali przez Panią Dyrektor Ewę Żurawik. Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy!!!!!

 

Galeria

 

 

 

Przegląd Małych Form Teatralnych 

 

 

Nasza szkołą wzięła udział w IX  edycji Międzyszkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Wokół Sceny”. Organizatorem był AS

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych.

Przegląd odbył się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Sobótce.
Uczestnicy  przedstawiali baśń  na motywach „Czerwonego Kapturka”.

Uczniowie kl. V SP w Świątnikach wystawili sztukę pt. „Czerwony Kapturek - bajka świątnicka”. Autorką scenariusza jest nauczycielka języka polskiego p. Małgorzata Wodnicka.  W przygotowanie uczniów do interpretacji tekstu i scenografii włączyła się także
p. Krystyna Jakubowska. Treść baśni, poza pokazaniem urody świątnickiego krajobrazu, zawierała również elementy z dziedziny ochrony przyrody. 
Aktorzy spisali się „na medal”, za co widzowie nagrodzili ich brawami.

Galeria 

 

 

 

Andrzejki

 

 

28 listopada w naszej szkole odbyło się tradycyjne polskie święto – andrzejki. Klasa III wraz z panią Agnieszką przygotowała salon wróżb i czarów. Uczniowie z klasy 0, I i II mogli poznać aż 15 różnych przepowiedni dotyczących przyszłości. Największe emocje wzbudzała wróżba z butami oraz wróżba, z której można było się dowiedzieć jakie imię będzie miała żona lub miał przyszły mąż. Inspirując się czasopismem „Franek” dzieci z kasy III przenieśli w czasy współczesne staropolskie wróżby, taką wróżbą była np. wróżba ze sztachetami

w płocie. W dawnych czasach, w nocy, panny podchodziły do płotka i zawiązywały wstążeczkę na dziesiątej sztachecie (dawniej sztachety, to wycięte z drzew gałęzie). Rankiem oglądały sztachetę i jej wygląd symbolizował wygląd przyszłego męża. Jeżeli była prosta,

w miarę chuda, to można było się spodziewać przystojnego męża, jeżeli gruba, to taki miał być mąż. Judytka przygotowała różne patyki i mogliśmy mieć namiastkę takiej dawnej wróżby. Niektóre dzieci wykorzystały też informacje dotyczące „katarzynek”,

takich andrzejek dla kawalerów i w nocy z 24 na 25 listopada wkładały pod poduszkę spodnie męskie lub spódniczkę damską. Osoba, która się wtedy przyśniła miała być żoną lub mężem. Niektórzy niestety nie byli zadowoleni ze swoich snów.

Barnard przygotował pokaz dwóch magicznych sztuczek, mamy nadzieję, że będzie ich więcej. Wielu uczniów przedstawiała swoje autorskie wróżby.

Wszyscy mieli dobre humory bo wiedzieli, że takie wróżby to tylko zabawa… No może nie wszyscy byli zadowoleni, bo jak tu być zadowolonym, kiedy Kasia wywróży,

że w przyszłości będzie się „babcią klozetową”?

Zobaczymy co się spełni, a co nie.

 

Galeria

 

 

Teatrzyk profilaktyczny 

 

W spektaklu kabaretowym: „Strach ma wielkie oczy” poruszony został problem przemocy, agresji oraz uzależnień- zjawiska coraz bardziej powszechnego wśród dzieci i młodzieży.  Piegowata Biedronka  i Maniek- aktorzy,  ukazali dzieciom sposoby radzenia sobie

w trudnych sytuacjach. Ponadto pokazali, że kluczem do rozwiązania każdego problemu jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc do osoby dorosłej. To zabawne przedstawienie dało dzieciom porcję  walorów edukacyjnych i zarazem było niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami.

Galeria

 

 

ODDAJ GŁOS!!!

Klaudia Droszczak bierze udział w konkursie "Problem z głowy" dotyczącym profilaktyki przeciw wszawicy. Aby zdobyć nagrody dla siebie i dla szkoły jej praca musi uzyskać jak najwięcej głosów do 12 grudnia 2014r. Głosy można oddawać klikając na link.

http://problem-z-glowy.pl/konkurs/#image-813

 

 

 

 

Szkolny Konkurs DRZEWA NASZYCH LASÓW

23 października 2014 roku, w ramach obchodów DNIA DRZEWA 2014,  odbył się szkolny konkurs  DRZEWA NASZYCH LASÓW. W konkursie przyznano nagrody w dwóch grupach wiekowych: klasy III – IV i klasy V-VI.

Uczniowie klasy III i IV rozpoznawali liście, owoce i szyszki pospolitych drzew występujących w Masywie Ślęży. Odgadywali zagadki, których bohaterami były drzewa. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klasy III i 13 uczniów z klasy IV. Uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 25 punktów. Pierwszych 10 miejsc w tej grupie wiekowej zajęli:

  1. Bernard Berger (kl. III) – 21 punktów
  2. Michał Borowski (kl. IV) – 20 punktów
  3. Jakub Czarnecki (kl. III) – 19 punktów
    Krzysztof Smoliński (kl. IV) – 19 punktów
  1. Katarzyna Ostafińska (kl. III) – 18 punktów
    Milena Grudzińska (kl. III) – 18 punktów
  1. Wiktoria Szulżuk (kl. III) – 16 punktów
    Aleks Hąnkała (kl. III) – 16 punktów
    Magdalena Mierzwiak (kl. III) – 16 punktów
    Oliwia Baszak (kl. IV) – 16 punktów

Uczniowie klas V – VI musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania pospolitych gatunków drzew liściastych i iglastych po ich pokroju, kształcie liści, owocach lub szyszkach. W starszej grupie wiekowej w konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klasy V i VI. Najlepszy dendrolog mógł zdobyć maksymalnie 46 punktów. Pierwszych 10 miejsc w starszej grupie wiekowej zajęli:

  1. Oliwia Hąnkała (kl. VI) – punktów 43
  2. Klaudia Gałązka (kl. V) – punktów 38
  3. Julia Rogowska (kl. V) – punktów 37
  4. Sandra Łońska (kl. VI) – punktów 33
  5. Alicja Grudzińska (kl. VI) – punktów 31
  6. Michał Herbut (kl. VI) – punktów 30
    Oliwier Kwaśniak (kl. VI) – punktów 30
  1. Emilia Lach (kl. VI) – punktów 29
    Paweł Fornal (kl. VI) – punktów 29
  1. Urszula Droszczak (kl. VI) – punktów 28

 

 

 

KONKURSY BIBLIOTECZNE

z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

 

 

Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych pani Elżbieta Tkacz zorganizowała kilka konkursów: 

1. Rozpoznaj lekturę na podstawie jej fragmentu - odgadywanie tytułów książek

i ich autorów na podstawie fragmentów lektur -konkurs dla kl. II-VI

2.      To warto przeczytać – czytelnicza lista przebojów
karty do głosowania dla kl. III – VI

3.      Jestem ilustratorem książki 
konkurs plastyczny dla kl. O- III

4.      Krótkie pytania na długie przerwy
To i owo o książkach i nie tylko – konkurs dla kl. IV-VI

 

 „Jestem ilustratorem książki”

Przyznano wyróżnienia i wręczono dyplomy

wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie:


kl. 0 Wit Pietrasik 

kl. I Mateusz Gala 

kl. II Filip Małek, Franciszek Pietrasik, Antoni Pietrasik, Adriana Radzikowska,

Wiktoria Pawlik, Wiktoria Grygiel

kl. III Leon Neubert, Katarzyna Ostafińska, Kinga Stebnicka,

Jakub Czarnecki, Aleks Hąnkała, Marcin Grygiel, Paweł Maniowski,

Magdalena Mierzwiak, Milena Grudzińska, Judyta Żygadło.

 


„Rozpoznaj lekturę na podstawie jej  fragmentu” oraz
„Krótkie pytania na długie przerwy”

W konkursie brały udział wszystkie dzieci z kl. II- III, oraz chętni uczniowie z kl. IV - VI.

Uczniom, którzy zdobyli najwięcej punktów przyznano dyplomy i nagrody:

 

Kl. II

1m-ce Agnieszka Mierzwiak

2 m-ce Franciszek Pietrasik

3 m-ce Adriana Radzikowska

 

Kl. III

1 m-ce Katarzyna Ostafińska

2 m-ce Magdalena Mierzwiak
3 m-ce Judyta Żygadło

 

Kl. IV-VI

1 m-ce Olimpia Olankiewicz kl. 4

2 m-ce Urszula Droszczakkl. kl.6

3 m-ce Klaudia Gałązka kl. kl.5

 

 

 „To warto przeczytać – czytelnicza lista przebojów”

Jury konkursu: p. Krystyny Jakubowskiej

oraz p. Elżbieta Tkacz przyznało wyróżnienia i nagrody:

Kl. IV- VI

1.      Rayaon Chung kl. IV- recenzja książki „Ruiny Gorlanu”- John Flanagan

2.      Klaudia Gałązka kl. V – recenzja książki „Tajemniczy ogród” – F. E. Burnet

3.      Urszula Droszczak k. VI – recenzja książki „Ten Obcy” – I. Jurgielewiczowa

4.      Olimpia Olankiewicz kl. IV – recenzja „Opowieści z Narnii” – C. S. Lewis

 

Kl. III

1.      Katarzyna Ostafińska – „Czterej muzykanci z Bremy” – W i J. Grimmm

2.      Judyta Żygadło – „Cztery pory roku w leśnej rodzinie” – B. Bodawska

3.      Wiktoria Szulżuk – „Mała Syrenka”- H. CH. Andersen

 

Galeria

 

 

Konkurs plastyczny „Wojna niech legendą będzie”

 

Po uroczystości związanej z rocznicą wybuchu wojny

uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w konkursie, podczas którego

mieli zilustrować zdarzenia i II Wojny Światowej.

Jury konkursy w osobach: p. Krystyna Jakubowska, p. Piotr Kozak i p. Elżbieta Tkacz,

nagrodzili i wyróżnili sześcioro uczestników.

I m-ce Michał Herbut kl. 6
II m-ce Oliwier Kwaśniak kl. 6
III m-ce Alicja Grudzińska kl. 6

 

Wyróżnienia przyznano Julii Hrycak i Oliwii Baszak z kl. IV

oraz Patrykowi Węgrowskiemu z kl. VI.
 

 

 

 

 

Wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody

 

 

 

Dzisiaj uczniowie z klasy 0-III wzięli udział w wycieczce 

do Stacji Uzdatniania Wody w Świątnikach.

Pan pokazał dzieciom jakie urządzenia zajmują się oczyszczaniem

wody ze studni głębinowej, aby mogła ona trafić do naszych kranów.

Dowiedzlieliśmy się również jaką drogę pokonuje woda,

żebyśmy mogli z niej korzystać w domach.

 

Galeria

 

 

 

 

 

Rekord Guinnessa

 

 

 

Nasza szkoła w tegorocznej akcji „Śniadanie Daje Moc”

przyłączyła się do ogólnopolskiej próby bicia rekordu Guinnessa –

„Największa lekcja gotowania zdrowego śniadania – wiele lokalizacji”.

Naszym zadaniem było w wyznaczonym czasie przygotować zdrowe

i pełnowartościowe śniadanie według ustalonego przepisu.

Potrawy robiliśmy już w poprzednich akcjach „Śniadanie Daje Moc”,

więc sobie poradziliśmy.

Wspólnie z rodzicami i nauczycielami mieliśmy do zrobienia

twarożek z warzywami, pełnoziarniste kanapki

oraz owocowe szaszłyki.

Nad całością czuwali świadkowie kucharz pan Michał Polańczyk

i lekarz pani Alicja Sołtowska oraz stewardzi pan Piotr Miękus

i pan Wojciech Kacperski oraz pani Teresa Sączawa.

Czekamy na dane z całej Polski czy rekord został pobity. 

Bardzo dziękujemy rodzicom,

którzy byli zaangażowani w przygotowanie do rekordu paniom: 

Adrianie Ordecha, Katarzynie Partyce - Kujawiak, Ewie Baszak,

Małgorzacie Mierzwiak, Annie Ostafińskiej, Wiesławie Mierzwiak,  

Krystynie Grygiel, Julii Longier,  Ewelinie Chrzan,

Justynie Droszczak, Jadwidze Baszak

oraz panu Przemysławowi Grygiel.

 

Galeria 

 

 

 

 

Święto Niepodległości

 

7 listopada 2014 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w apelu

z okazji Święta Niepodległości.

Uroczystość przygotowała pani Marta Pacholec Grzyb

wraz z uczennicami z klasy IV: Oliwią, Klaudią, Rayoon, Julią,

Sylwią, Olimpią, Wiktorią i Karolinką.

Mieliśmy okazję oglądać film,

na którym nauczyciele odpowiadali na pytania związane z historią Polski.

W trakcie apelu zostali pasowani na uczniów chłopcy z klasy I,

którzy byli chorzy w październiku: Mateusz Gala i Franciszek Gronowski. 

Galeria 

 

 

 

Wizyta podróżnika

 

31 października odwiedził nas wspaniały człowiek, podróżnik, „człowiek orkiestra”, współczesny Indianin – pan Szymon Stawski – „Stafa”. Odwiedził on 90 krajów

na 6 kontynentach. Na szczęście na mapie jego podróży znalazła się również nasza szkoła. Podczas swojej wizyty pan Stafa opowiedział nam o swoich przygodach. Szczegółowo przedstawił swoją roczną wyprawę po Ameryce Południowej. Mieliśmy okazję poznać zwyczaje i tradycje Indian. Podróżując po świecie pan Szymon zgromadził wiele rekwizytów

i niektóre z nich nam pokazał, np. stroje Indian, maczetę, ciekawe instrumenty.

Pan Szymon prowadzi również kino wędrowne,

w którym pokazuje mieszkańcom krajów, które odwiedza filmy,

np. „Reksia”. Podróżnik większość życia spędza w podróży i nocuje w aucie. Nasza klasa dostała od Stafy autograf. Po spotkaniu pan Szymon odpowiadał na nasze pytania. Wizyta podróżnika bardzo nam się podobała i na długo zostanie w naszej pamięci.

Aby więcej dowiedzieć się o panu Szymonie zapraszamy na jego stronę internetową.

 

 

 

Tekst przygotowały: Kasia Ostafińska i Wiktoria Szulżuk z klasy III

 

Galeria 

 

 

Święto Dyni 

 

Na lekcjach języka angielskiego uczniowie z klas I-III

wraz z panią Moniką Grzeszczyńską-Franczuk

poznawali tradycje brytyjskie związane ze świętem Halloween.

Mieli też okazję zrobić i przyozdobić według własnego pomysłu lampiony z dyni.

Niektórzy uczniowie przygotowali też odpowiednie stroje dla siebie.

To były bardzo ciekawe lekcje dla wszystkich uczniów.

Galeria 

 

 

 

Turnieju Piłki Nożnej

„ Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

 

 

W dniach 28-29 października wzięliśmy udział w XV edycji Turnieju Piłki Nożnej

„ Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, który odbył się na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. To największe w Polsce rozgrywki dla dzieci, w których corocznie bierze udział kilkadziesiąt tysięcy zawodników z całego kraju. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy

w dwóch kategoriach wiekowych U-10 w składzie: Jakub Baszak, Filip Małek, Marcin Herbut – kl.II i Jakub Czarnecki, Marcin Grygiel, Aleks Hąnkała, Paweł Maniowski, Marcin Palewicz – kl.III; oraz U-12 w składzie: Michał Borowski, Oskar Romański, Krzysztof Smoliński – kl.IV i Grzegorz Foltyn, Łukasz Herbut, Kacper Małek, Marcin Rogowski, Hubert Waniszewski – kl.V. Pomimo, iż nie udało nam się zakwalifikować do dalszego etapu rozgrywek, to udział w tym turnieju był wspaniałym przeżyciem dla nas, któremu towarzyszyła i towarzyszy wciąż pasja, emocje i piłkarskie marzenia. Za udział w turnieju otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy.

Galeria 

 

 

Wizyta pana Dariusza Lech

 

27 października gościem naszej szkoły był pan Dariusz Lech

z Fundacji Tańca i Kultury Tanecznej "CHOREIA".

Pan Dariusz odwiedził nas w ramach miesiąca bibliotek szkolnych.

Gość przeczytał uczniom klas IV-VI oraz 0-III opowiadanie "Dwie Dorotki".

Charyzma, zaangażowanie i emocje z jakimi pan Dariusz interpretował tekst

na długo zostaną w naszych pamięciach. 

Galeria 

 

 

Konkurs „Nasi nauczyciele też kiedyś byli dziećmi”

 

 

Z okazji Święta Edukacji Narodowej w naszej szkole zorganizowany był konkurs, w którym uczniowie mieli rozpoznać nauczycieli przedstawionych na zdjęciach. Zdjęcia przedstawiały naszych pedagogów, kiedy byli jeszcze dziećmi. Dla dorosłych zadanie wydawało się trudne

i mieli oni sporo problemów z rozpoznaniem kto kim jest. Dla dzieci jednak było ona bardzo łatwe i aż 33 osoby prawidłowo rozpoznały postacie ze zdjęć. Dla wszystkich zwycięzców przygotowane były upominki w postaci pysznego jabłka, batonika i breloczka.

Nauczyciele powinni się chyba cieszyć, że tak niewiele się zmienili. 

Galeria 

 

 

 

Zajęcia pokazowe SHOW DANCE

 

Serdecznie zapraszamy na zajęcia pokazowe organizowane przez firmę Sztukaella

w sali fitness na stadionie w Sobótce.

Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

 

 

Dzień Nauczyciela

 

14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość

z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz Pasowania na ucznia.

Pani Dyrektor i zaproszeni goście podziękowali nauczycielom za trud włożony w wychowanie i nauczanie młodego pokolenia. Uczniowie klasy III wraz z wychowawcą Agnieszką Pieluszyńską przygotowali zabawne przedstawienie przedstawiające scenki z życia bardzo „wyluzowanej” klasy. To prawda, że czasem trudno jest wytrzymać ten nawał obowiązków, ale jak sami uczniowie śpiewali „Szkoła, nasza, kochana szkoła, już z daleka nas woła, gdyż życzliwych ludzi spotykamy tu…”. Dla nauczycieli prezent mieli też uczniowie klas IV-VI, którzy przygotowali pod opieką pani Joanny Szukały taniec i słodki upominek.

Następnie swój głos zabrała klasa I z wychowawczynią panią Lidią Sączawą. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki oraz pięknie odpowiadali na pytania zadawane im podczas egzaminu. Pani Dyrektor tradycyjnie pasowała dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Świątnikach. I tak nasza brać uczniowska powiększyła się o 15 osób. Gratulujemy dzieciom, ich rodzicom i wychowawcy.
 

Galeria 

 

Konkurs „Cuda z ziemnaka”

 

 

We wrześniu  został zorganizowany rodzinny konkurs pt. "Cuda z ziemniaka". Zadaniem dzieci przy pomocy rodziców było wykonanie  pracy przestrzennej,

w której głównym składnikiem był ziemniak.
Do konkursu zgłoszono 36 prac, w tym 13 prac z zerówki, 10 prac z klasy pierwszej, 9 prac

z klasy drugiej oraz 4 prace z klasy trzeciej. Jury w składzie: Pani Ewa Szymajda, Pani Marta Pacholec – Grzyb oraz Pani Elżbieta Tkacz ze względu na bardzo trudny wybór, gdyż wszystkie prace były bardzo pomysłowe i ciekawie wykonane, nagrodziło i wyróżniło prace wszystkich dzieci.
Gratulujemy!!!

 

 

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

Z okazji rozpoczynającego się Miesiąca Bibliotek Szkolnych 3 października gościliśmy
w naszej szkole p. Michała Hajdukiewicza, pracownika Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Sobótce.  Pan Michał rewelacyjnie zainaugurował głośne czytanie uczniom naszej szkoły. Dzieci z kl.0-III wysłuchały fragmentów książki G. Kasdepke „Kocha, lubi, szanuje czyli jeszcze o uczuciach”, a uczniowie kl. IV-VI mogli posłuchać zabawnych historyjek Mikołajka z książki René Goscinnego  „Nowe przygody Mikołajka”. Interpretacja
i ekspresja, z jaką czytał p. Michał na pewno długo zostaną w pamięci naszych uczniów. Dowodem na to jest ponowne zaproszenie

p. Michała na spotkanie z czytelnikami naszej szkoły.

Galeria

 

 

Informacja

 

Od października w szkole została uruchomiona świetlica,

która będzie czynna od poniedziałku do czwartku do godziny 15.00,

a w piątek do godziny 14.00.

Prosimy zgłaszać dzieci w sekretariacie lub u pani Elżbiety Tkacz.

 

Kartę zgłoszenia do świetlicy można pobrać ze strony internetowej szkoły

(zakładka informacje) lub  w sekretariacie. 

 

 

Jesienny bieg "Między drzewami"

2 października w naszej szkole odbyły się jesienne biegi przełajowe „Między drzewami”,

w których brali udział uczniowie z klas IV-VI. Uczestników było 20, a do klasyfikacji drużynowej (klasowej) branych było pod uwagę 5 najlepszych wyników/czasów uczniów

z każdej klasy (3 ch + 2 dz). Startujący w biegu mieli do pokonania dystans ok. 1000 m. Pięciu najlepszych z poszczególnych klas: kl.IV : Michał Borowski, Julia Hrycak, Oskar Romański, Oliwia Baszak, Krzysztof Smoliński; kl.V : Hubert Waniszewski, Kacper Małek, Łukasz Herbut, Klaudia Gałązka, Kinga Wojciechowska; kl.VI: Michał Herbut, Oliwier Kwaśniak, Oliwia Hąnkała i Emilia Lach, Michał Nowak. Po ogromnym wysiłku jaki towarzyszył zawodnikom podczas biegu na I miejscu znalazła się klasa V , II miejsce zajęła klasa VI  i III miejsce przypadło klasie IV. Najlepszy czas spośród wszystkich startujących dziewcząt uzyskały Oliwia Hąnkała i Emilia Lach, a wśród chłopców Hubert Waniszewski. Wszystkim zawodnikom dziękujemy za start, a pozostałym uczniom za doping swojej klasie.

Galeria

 

Projekt Odkrywcy

 

Uczniowie z klasy II, III i IV wzięli udział we wspaniałych warsztatach

w ramach projektu „Odkrywcy”.

Były one zorganizowane przez „Biskupią Kopę” przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Ślężanie” Lokalna Grupa Działania. Dzieci miały możliwość poznać zwyczaje Słowian przy wspólnej zabawie z Będkiem i Radunią. Poznawali Ślężańskie tradycje, rośliny i skały. Następnie odważni, którzy przeszli szkolenie, mogli wspinać się po parku linowym, na którym ukryte były informacje związane ze Ślężańskim Parkiem Krajobrazowym.

Pomimo adrenaliny uczniowie trochę wiadomości zapamiętali i wspólnie rozwiązywali test.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wyjazd był bardzo udany, mamy nadzieję, że uda się nam go jeszcze powtórzyć. 

Galeria 1

Galeria 2

 

 

Święto pieczonego ziemniaka

 

29 września braliśmy udział w Święcie pieczonego ziemniaka. Najpierw wszyscy bawiliśmy się wspólnie w kole. Potem uczestniczyliśmy w różnych konkurencjach, np. przenoszeniu ziemniaka na rakiecie paletce, prowadzeniu ziemniaka za pomocą kija hokejowego, rzucaniu ziemniakiem do celu itp. Uczniowie z klas 0-III podzieleni byli na mieszane zespoły, kapitanem każdej drużyny był uczeń naszej klasy III. Po sportowych zmaganiach jedliśmy upieczone w ognisku kiełbaski i oczywiście ziemniaki. Na Święcie pieczonego ziemniaka było super, bardzo lubimy ten dzień.

 

Tekst przygotowała Wiktoria Szulżuk z klasy III

Galeria

 

 

Projekt "Wojna niech legendą będzie"

 

29 września braliśmy udział w apelu, który przygotowali uczniowie klasy VI wraz nauczycielami pod przewodnictwem pani Krystyny Jakubowskiej. Nasza klasa przygotowała gołębie pokoju do dekoracji. Na uroczystość zostali zaproszeni uczniowie z klas III-V oraz pracownicy szkoły. Dowiedzieliśmy się od pana Tomka Wyplera jak wyglądała wojna. Byliśmy wstrząśnięci wiadomością, że ginęły na niej cały rodziny, także dzieci. Uczniowie klasy VI przygotowali piosenki i wiersze, wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Nie pamiętasz, bo nie mogłeś…”. Widzieliśmy flagę ONZ i nauczyliśmy się, na czym polegają misje pokojowe. To była ciekawa lekcja historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Tekst przygotowała Judyta Żygadło z klasy III

Galeria

 

IV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

26 września nasza szkoła włączyła się w obchody IV Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Nad całością czuwała koordynatorka lokalna pani Marta Pacholec-Grzyb wraz z klasą IV. Szczególne podziękowania należą się asystentom: Julii Hrycak i Michałowi Borowskiemu

z klasy IV oraz egzaminatorom: Julii Rogowskiej, Marcinowi Rogowskiemu z klasy V,

Uli Droszczak, Ali Grudzińskiej, Pawłowi Fornalowi, Oliwii Hąnkała, Michałowi Herbutowi, Oliwierowi Kwaśniakowi z klasy VI. Tytuł MT EXPERT uzyskało w naszej szkole

49 uczestników zabawy na 55 zdających egzamin z tabliczki mnożenia

(w tym 42 uczniów klas III-VI).
24 uczniów klas IV-VI wzięło udział w konkursie na „Najlepszego anglistę wśród matematyków”. Mięli oni za zadanie zapisać w języku angielskim wynik mnożenia. Bezbłędnie uczynili to: Paweł Fornal  kl. VI, Wiktoria Polasiak kl. V, Rayoon Chung kl. IV.

34 uczniów klas IV-VI wzięło udział w konkursie na „Najlepszego sportowca wśród matematyków”. Musieli oni popisać się nie tylko znajomością tabliczki mnożenia, ale także celnością w strzałach na bramkę i rzutach do kosza. Najlepiej poradzili sobie: Alicja Grudzińska  kl. VI, Kinga Wojciechowska kl. V, Krzysztof Smoliński  kl. IV.

 

Galeria

 

Projekt ODKRYWCY - klasa IV

24 września o godzinie 8.30 zebraliśmy się przed szkołą, aby pojechać na wycieczkę. Autokar zawiózł nas do Schroniska Dolnego pod Wieżycę w Sobótce. Przewodniczka zaprowadziła nas na polanę, gdzie poznaliśmy dwoje staruszków - Radunię i Będka.
Byli oni ubrani w zgrzebne szaty, a na nogach mieli długie botki ze skóry. Po wzajemnym przedstawieniu się, zostaliśmy zaproszeni do zabawy. Szukaliśmy w lesie Mnicha, rzucaliśmy szyszkami do celu, robiliśmy bizuterię, skakaliśmy przez węża i śpiewaliśmy piosenkę.

Pożegnaliśmy Radunię i Będka i poszliśmy do parku linowego. Tam zostaliśmy ubrani w pasy zabezpieczające i kaski. Musieliśmy też przejść krótki instrukaż, jak się zachować na trasie linowej. Podczas spaceru ponad ziemią przeżyliśmy wiele wrażeń. Niestety czas szybko minął i trzeba było wracać do szkoły.
Uważamy, że wycieczka była udana, a przeżycia na długo zostaną w naszej pamięci.

Uczniowie klasy IV

Galeria
 

Wakacyjny konkurs LOP

 

Przed wakacjami pani Iwona Stankiewicz ogłosiła konkurs, podczas którego należało wykonać zielnik chwastów pól i ogrodów warzywnych. Niestety okres wakacji nie sprzyjał dodatkowym zadaniom i uczestników konkursu nie było wielu. Ci, którzy zdecydowali się wykonać zielnik zrobili to świetnie.

Ich prace zawierały wiele gatunków roślin i były bardzo ładne.

I miejsce

zdobyła Olimpia Olankiewicz z klasy IV.

 

Wyróżnienia 

otrzymali Magdalena Mierzwiak z klasy III

Krzysztof Smoliński z klasy IV

i Michał Herbut z klasy VI.

Gratulujemy! 

 

 

 

Warsztaty ekologiczne w Borzygniewie

 

 

18 września byliśmy na warsztatach ekologicznych w Borzygniewie nad Zalewem Mietkowskim zorganizowanych przez panią Iwonę Stankiewicz. Pan opowiadał nam o ptakach, które zamieszkują na tym terenie i pokazywał ich zdjęcia oraz filmy o nich. Braliśmy udział w konkursie, naszym zadaniem było narysowanie jak największej ilości ptaków, które pojawiły się w prezentacji. Potem wybraliśmy się na spacer brzegiem zalewu. Podczas przechadzki pan opowiadał nam różne ciekawostki związane z tym terenem. Na końcu piekliśmy kiełbaski w ognisku i piliśmy pyszną herbatkę. To był bardzo udany dzień. 

 

Tekst przygotowały: Magdalena Mierzwiak i Milena Grudzińska z klasy III

Galeria

 

Spotkanie z policjantem

 

19 września mieliśmy spotkanie z policjantem. Dowiedzieliśmy się na nim jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Pan policjant powiedział nam również jak powinniśmy zachowywać się w szkole. Powiedział, że na rowerze można jeździć wtedy, kiedy się ma kartę rowerową. Dla nas jest to bardzo ważne, bo lubimy jeździć na rowerze i już w III klasie niektórzy będą mogli zdawać egzamin na kartę rowerową.

Wiemy, że policjanci są po to, żeby nam pomagać.

Od pana policjanta dowiedzieliśmy się dużo ważnych rzeczy, za co bardzo dziękujemy.

 

Tekst przygotowały: Wiktoria Szulżuk i Milena Grudzińska z kl. III

Galeria

 

Wizyta strażaków

 

Naszą szkołę odwiedzili strażacy pracujący w Ochotniczej Straży Pożarnej w Księginicach Małych. Opowiedzieli nam jak wygląda ich praca oraz jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym i pożarowym.Poznaliśmy z czego składa się strój strażaków, oglądaliśmy sprzęty, na których pracują i mogliśmy zobaczyć jak wygląda wóz strażacki. Każdy mógł sam przekonać się jak ugasić pożar wężem strażackim lejąc z niego wodę. Przez chwilę poczuliśmy się jak prawdziwi strażacy.

Bardzo podobało nam się spotkanie ze strażakami, myślę,

że wszyscy uczniowie są zadowoleni i wiele zapamiętali z takiej lekcji.

 

Tekst przygotowała Kasia Ostafińska z klasy III

Galeria

 

 

 

Narodowe czytanie „Trylogii”

 

Narodowe Czytanie odbędzie się w tym roku 06 września, w związku z tym, że jest to dla uczniów dzień wolny uroczystość została zorganizowana 05 września.

To już trzecia edycja akcji zainicjowanej

przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Lektura „Trylogii” jest dla uczniów Szkoły Podstawowej trudna, ale nauczyciele czytający dobrali piękne i barwne fragmenty, które mogli zrozumieć nawet najmłodsi uczniowie. Uroczystość została zorganizowana przez panią Elżbietę Tkacz przy współpracy pani Marty Pacholec-Grzyb i pani Krystyny Jakubowskiej. Fragmenty „Ogniem i mieczem”, „Potopu”

i „Pana Wołodyjowskiego” czytali uczniowie: Ula, Ala i Marcin, Pani Dyrektor

oraz nauczyciele: pani Krysia, pani Lidka, pani Marta, ks. Słobodecki. Mamy nadzieję, że uczniowie choć trochę zachęcili się do czytania książek Henryka Sienkiewicza.

Galeria

 

 

Nagrody w konkursie "Ty wygrywasz - Amergas pomaga"

 

Nasza szkoła w poprzednim roku szkolnym zdobyła

5 miejce w ogólnopolskim konkursie na zbiórkę plomb po butlach gazowych,

a ucznnica Olimpia Olankiewicz 1 miejce w równoległym konkursie plastycznym.

Dzięki temu mogliśmy zamówić nagrody rzeczowe.

Nagrody już zostały dostarczone.

Są to dwa laptopy, mikroskop oraz zestaw do eksperymentów z magnetyzmu.

Bardzo się cieszymy, bo dzięki temu już wszystkie sale lekcyjne

będą wyposażone w komputery.

 

Artykuł w gazecie "Ekspress wrocławski"

 

 

 

Wyjazd na Mecz Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej

 

4 września czternastoosobowa grupa wraz z Panią Joanną Szukała pojechała do Wrocławia do Hali Stulecia na mecz Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn: Argentyna-Kamerun. Od momentu wejścia na arenę wyczuć można było atmosferę niezwykłości. Kibice w barwach Argentyny, Kamerunu i Polski, okrzyki, wiwaty, śpiew i uśmiech na twarzy każdego bez wyjątku. Było super. Szkoda, że mecz zakończył się wynikiem 3 : 0, bo aż żal było wychodzić tak szybko. Rada dla wszystkich kibiców zwłaszcza piłki nożnej – jeśli chcesz zobaczyć wysokiej klasy kulturalne kibicowanie i uczestniczyć w nim oraz dobrze się bawić - zostań kibicem piłki siatkowej. Naprawdę warto!!!

Może kiedyś uda nam się zobaczyć grę naszych reprezentantów.

Galeria

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

 

 

01 września rozpoczęliśmy w naszej szkole nowy rok szkolny.

Wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że wakacje minęły nadzwyczaj szybko,

ale miło jest się spotkać ze znajomymi, bo w domu robiło się już nudno.

Mamy drobne zmiany składzie Rady Pedagogicznej.

W tym roku oddział przedszkolny poprowadzi pani Weronika Grzelka,

a na czas nieobecności spowodowanej chorobą obowiązki

pani Małgorzaty Wodnickiej przejęła pani Krystyna Jakubowska.

Na Oliwiera Kwaśniaka i Oliwię Hąnkała czekała miła niespodzianka

– otrzymali oni z rąk pani Heleny Polanowskiej nagrody

za udział w konkursie „Zachowaj trzeźwy umysł”.

Rok 2014/2015 będzie wyjątkowy, bo naukę w klasie I

rozpoczęło wielu uczniów 6-letnich, którzy będą uczyli się z nowych Elementarzy.

Mamy nadzieję, że siły zgromadzone podczas wakacji zostaną w tym roku dobrze wykorzystane i wszyscy, szczęśliwi dobrniemy do kolejnych wakacji.

Powodzenia!

Galeria